16.2 C
Jindřichův Hradec
23.05. 2024
Články

Při tradičním rozsvícení vánočního stromu zazpívá Andrea Kalivodová

Tradiční Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na jindřichohradeckém náměstí Míru se v letošním roce uskuteční v neděli 2. prosince v 18.00 hodin. Právě toto datum letos patří první adventní neděli. Před samotným rozsvícením vánočního stromu zazní slova starosty města a také farního vikáře P. Jozefa Gumenického, který vánočnímu stromu požehná. Slavnostní program vyvrcholí zhruba půlhodinovým koncertním vystoupením přední české mezzosopranistky Andrey Kalivodové.

Fotila Amálie: Rozsvícení vánočního stromu z laserovou showAndrea Kalivodová byla v letech 2003 až 2011 sólistkou Státní opery Praha, kde ztvárnila celou řadu rolí: Třetí dámu (Kouzelná flétna), Maddalenu (Rigoletto), Rosalii (Nížina), Alisu (Lucia di Lammermoor), Ježibabu (Rusalka), Suzuki (Madama Butterfly), Fenenu (Nabucco), Dulcineu (Don Quichotte), Šenkýřku (opera Boris Godunov) a především Bizetovu Carmen.

Od 1. 1. 2012 je sólistkou Opery Národního divadla, kde v současnosti vystupuje jako Fenena (Nabucco), Maddalena (Rigoletto), Ježibaba (Rusalka) a zejména jako Carmen ve stejnojmenné opeře. Nyní se připravuje na milou roli Venuše v Offenbachově operetě „Orfeus v podsvětí“, kterou pod hlavičkou ND uvede Hudební divadlo Karlín. V tomto divadle také ztvárňuje roli Wandy v operetě Polská krev od Oskara Nedbala.

Andrea Kalivodová se také věnuje písňové tvorbě, v současné době vystupuje v pořadu „Alma Mahler, její život a písně“ společně s klavíristkou Kristinou Kasíkovou a herečkou Valérií Zawadskou. Andrea Kalivodová zavítala i do světa operety. V Hudebním divadle v Karlíně hostuje v nejslavnější operetě Oskara Nedbala, Polské krvi, v roli operní subrety Wandy. V rámci své koncertní činnosti absolvuje Andrea Kalivodová vystoupení po celé Evropě, Americe, Japonsku a dalších zemích. Andrea Kalivodová je častým hostem médií, vystupuje v televizi, v rozhlase a tyto své aktivity
vždy spojuje s šířením dobrého jména a popularizace opery. Rovněž se intenzivně zapojuje do charitativních projektů, k nejvýznamnějším patří její podpora IKEMU – pacientů s plicní arteriální hypertenzí a sdružení CEREBRUM, které pomáhá lidem po poranění mozku. Akci pořádá Kulturní dům Střelnice ve spolupráci se společností Služby města Jindřichův Hradec.

Jiří Kubát

Foto: Amálie Buřilová