8.1 C
Jindřichův Hradec
29.05. 2024
Články

Putovní výstava „České korunovační klenoty na dosah“ dorazí na jindřichohradecký zámek

Osudy 22 korunovaných panovníků

Společnost Putovní výstavy CZ představí v zámecké galerii na II. nádvoří unikátní výstavu v nové podobě. Do Jihočeského kraje se po 5 letech vrací doposud nejúspěšnější putovní výstavní projekt v ČR.

Příběh korunovačního kompletu je navždy spojen s dějinami českého státu. Začal se psát v době panování císaře a českého krále Karla IV., kdy byly ke Svatováclavské koruně přidány další předměty, které dnes tvoří základ svatovítského pokladu nevyčíslitelné hodnoty.

Mistrovskou repliku Českých korunovačních klenotů a meče bude výjimečně možné vidět také s mistrovskou replikou středověkého žezla a jablka Karla IV. Svatováclavská koruna se tak pomyslně, po čtyřech stoletích, setká na jednom místě v původní soupravě i s korunovačním mečem.

Osudy 22 vladařů napříč staletími budou návštěvníkům představeny formou informačních panelů, vyobrazení a exponátů co nejvěrněji ilustrujících období jejich vlády. K nejzajímavějším exponátům patří ukázka Řádu zlatého rouna a Longinova kopí, kopie slavnostních šatů Marie Terezie a korunovačního pláště Ferdinanda II., oficiální replika Pražského Jezulátka, příklady husitských zbraní, faksimile středověkých listin a další.

Výstavu uvidíte od 3. 8. do 18. 9. 2022

Autorem znamenitých replik korunovačních klenotů je jeden z nejlepších českých a evropských zlatníků, legenda mezi šperkaři – Jiří Urban, který realizoval šperky například pro anglickou královnu Alžbětu II., kříž pro papeže Jana Pavla II., repliku císařské koruny Svaté říše římské a nedávno také repliky cášské či lombardské koruny

Detaily postupů výroby zachycuje doprovodné video.

Přesnou repliku korunovačního meče zhotovil zbrojíř Patrick Bárta.

www.ceskekorunovacniklenoty.cz

Kontakt na produkci výstavy: Mgr. Petr Lukas, Tel.: 605 972 588, E-mail: [email protected]

Výstava je v uvedených údobích otevřena denně mimo pondělky.

Vstup do zámecké galerie vede přes pokladnu zámku.