8.5 C
Jindřichův Hradec
29.03. 2024
Články

Řezbáři v sobotu převzali „betlemářské Oscary“ – Nožíky Tomáše Krýzy

Nožíky Tomáše Krýzy, který je tvůrcem největšího lidového mechanického betlému na světě, převzali řezbáři a betlemáři v J. Hradci. Do soutěže o „betlemářské Oscary“ se přihlásilo na 60 autorů se stovkou jesliček. Odborná porota rozdělila zlaté, stříbrné a bronzové nožíky ve dvou kategoriích – řezbáři a betlemáři. Udělení cen a slavnostní křest katalogu tuto sobotu ve 14:00 zahájilo výstavu Nožík Tomáše Krýzy, kterou si mohou návštěvníci v prostorách Muzea Jindřichohradecka v kostele sv. Jana Křtitele a přilehlé křížové chodbě prohlédnout až do 6. ledna příštího roku.

Řezbáři v sobotu převzali „betlemářské Oscary“ – Nožíky Tomáše Krýzy

„Ceny máme rozdělené pro řezbáře a ostatní tvůrce, protože jde o dvě naprosto odlišné a jinak náročné kategorie,“ vysvětlila kurátorka výstavy a etnografka Muzea Jindřichohradecka Alexandra Zvonařová. V kategorii řezbářů zvítězil Bedřich Šilar z Lanškrouna s mechanickými jesličkami, stříbrným nožíkem ocenila porota Vladimíra Morávka z Bratislavy a bronzový nožík vyhrál Pavel Střítezský z Prahy.

Mezi betlemáři obsadila první příčku Antonie Dostálková ze Strážnice s modrotiskovým betlémem, stříbrný nožík z Jindřichova Hradce poputuje do Prahy za Ilonou Klawitter za moduritový betlém a jako třetí nejlepší se umístil Pavel Štrobl z Jemnice. Svou cenu udělil jednomu z betlémů také ředitel Muzea Jindřichohradecka Jaroslav Pikal, který ocenil Karla Hajného z Plas u Plzně. Cenu starosty Jindřichova Hradce získal mozaikový betlém Jindřicha Vydry z Horního Žďáru a Cenu Muzea Jindřichohradecka vyhrála Květoslava Dvořáková z Chropyně za háčkovaný betlém.

Letošní ročník je podle Zvonařové mimořádný hlavně tím, že v něm soutěží velký počet mechanických betlémů. „Nejvíce betlémů je dřevěných řezaných z různých typů dřev, je tam i více betlémů keramických a papírových, ale najdeme tam i betlémy z  kukuřičného šustí, korálků či paličkované, voskové a moduritové, látkové, háčkované či modrotiskové,“ přiblížila kurátorka výstavy a etnografka muzea Alexandra Zvonařová.

V Jindřichově Hradci sahá tradice výroby jesliček až do 16. století. Letos také uplynulo 100 let od úmrtí Tomáše Krýzy a 13. prosince muzeum oslaví 180 let od jeho narození. Jeho jedinečný odkaz v letošním roce připomíná řada akcí – výstavy, konference či festival betlémů JINoHRÁtky o prvním adventním víkendu 1. a 2. prosince.

Krýzovy jesličky, největší lidový mechanický betlém na světě, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů, patří k nejnavštěvovanějším expozicím muzea. Velkolepý betlém, který jeho tvůrce, jindřichohradecký punčochářský mistr Tomáš Krýza, vytvářel více než šedesát let. Jesličky obsahují 1398 figurek lidí a zvířat, z nichž se 133 pohybuje. Figurky jsou vyrobeny z kašírovací hmoty a ze dřeva. Původní mechanismus, který byl zpočátku poháněn ručně, rozvádí pohyb z jediného elektromotoru.

Marie Hazuková