7.2 C
Jindřichův Hradec
2.04. 2023
Články

Sběratelé hracích karet se sejdou v Muzeu Jindřichohradecka

Muzeum Jindřichohradecka, Pavel Langer a Club sběratelů hracích karet pořádají ve dnech 8. a 9. listopadu 2019 Mezinárodní setkání sběratelů hracích karet. Akce se koná při příležitosti celoroční výstavy Zábava, vášeň, hazard aneb z historie karetní hry v Muzeu Jindřichohradecka a proběhne pod záštitou Památkové komory České republiky. Součástí dvoudenního programu budou odborné přednášky vztahující se k tématice hracích karet a komentovaná prohlídka výstavy karet i stálých expozic Muzea Jindřichohradecka. Setkání bude zakončeno sběratelskou burzou.

„Mezinárodní setkání sběratelů karet proběhne v návaznosti na výstavu představující průřez výrobou karet za posledních pět století – Zábava, vášeň, hazard aneb z historie karetní hry, která je instalovaná v Muzeu Jindřichohradecka až do 6. ledna 2020. Mezi nejvýznamnější exponáty patří nátisk karetní hry z roku 1535, bohatá sbírka karet s národní tématikou nebo malované tarotové karty Emy Destinnové“ uvedla kurátorka výstavy Štěpánka Běhalová.

Přednášku Sběratelka Ema Destinnová si připravil historik Muzea Jindřichohradecka PaedDr. František Fürbach. Význačná operní pěvkyně Ema Destinnová byla také vášnivou sběratelkou se zájmem o okultismus a věštění. Karty, které vlastnila, si opatřovala vlastnoručními a často i ironickými glosami, jiné sama malovala nebo si je namalovat nechala.

Odborná knihovnice Muzea Jindřichohradecka PhDr. Štěpánka Běhalová, Ph.D. vystoupí s přednáškou Landfrasova tiskárna v Jindřichově Hradci, která doplňovala v 19. století svou produkci i karetními a dalšími společenskými hrami. Nejpopulárnější byly bezpochyby karty „výtečné pařížské věštkyně Mlle Lenormand“. V pozůstalosti této tiskařské rodiny se dochovaly i další společenské hry, které pravděpodobně hrávala místní honorace na zahradě letního sídla rodiny v městské části Jindřichova Hradce na Karlově.

Další přednáška bude zaměřena na restaurování karetních tisků. Touto tématikou se zabývá uznávaná odbornice na konzervování tohoto typu papíru, restaurátorka BcA. Michaela Caranová ze Středočeského muzea v Roztokách u Prahy.

Přednáškový cyklus zakončí přednáška sběratele karet Pavla Langera Karty s českou národní tématikou, do jehož sbírky patří například karty z období národního obrození, vykládací karty Josefa Glanze z Vídně z konce 19. století s hořícím Národním divadlem nebo s rozcestníkem se směrovkou do Brixenu.

Na Mezinárodní setkání sběratelů karet je možné se přihlásit do 20. října 2019 na adrese nalim.randeb@gmail.com. Více informací naleznete na webových stránkách Muzea Jindřichohradecka www.mjh.cz.

Štěpánka Běhalová, Eva Skořepová

Nejnovější články

Kino Počátky na duben 2023

Miloslav L

AR SERVIS hledá automechanika

Miloslav L

Čtyři roční období na jednom místě IV. | Fotila Amálie

Miloslav L