21.9 C
Jindřichův Hradec
20.05. 2024
Články

Sberbank v Česku končí. Co bude s penězi klientů? | EKOMA

ČNB zahájila kroky k odejmutí licence Sberbank. Lidé, kteří si z ní nestihli úspory vybrat, o ně nepřijdou. Vklady jsou pojištěné až do výše zhruba 2,5 milionu a vyplatí je Garanční systém.

Pobočky české odnože Sberbank zůstaly v pondělí zavřené a je otázka, zda se ještě někdy otevřou.

Klienti o své úspory nepřijdou!!

Možná jste tuto událost zaregistrovali a nejste si jisti, co to pro vás znamená. Co je důležité vědět?

Vklady klientů jsou dle zákona pojištěny až do výše 100 000 EUR na klienta a banku, což je zhruba 2,5 milionu. Pojištěny jsou vklady fyzických osob (občanů) i právnických osob (firem).

Garanční systém musí spustit výplatu do sedmi pracovních dnů od rozhodného dne, tj. ode dne, kdy obdrží písemné oznámení České národní banky o neschopnosti banky v krizi dostát závazkům vůči klientům. Začátkem března již budou vyplaceny první náhrady. Klient si musí zřídit účet u jiné banky, na který se náhrady vyplatí.

O co vlastně jde?
Česká národní banka dnes zahájila kroky směřující k odejmutí povolení společnosti Sberbank CZ, a.s. působit jako banka. Stalo se tak kvůli zhoršení likviditní situace banky v souvislosti s významným odlivem vkladů poté, co došlo k eskalaci rusko-ukrajinského konfliktu a napadení Ukrajiny Ruskem. V souvislosti s tím ČNB vydala předběžné opatření, kterým bance zamezila nakládání s aktivy a pasivy, včetně poskytování nových úvěrů a přijímání vkladů.

(www.cnb.cz)

Nevíte, co pro vás tato situace znamená? Máte otázky ohledně vaší finanční situace?

Zavolejte nám, rádi vám se vším poradíme.

(článek je v rámci placené inzerce)

EKOMA - Finanční poradna

Ve financích se vyznáme. Odborníci, kteří vám budou radit, mají letité zkušenosti a všechny potřebné certifikační zkoušky. Precizně se orientujeme ve složitých finančních situacích. O své klienty pečujeme dlouhodobě a dokonce finančně vzděláváme jejich děti.