9.8 C
Jindřichův Hradec
3.03. 2024
Články

Slavný Rozhlasový big band Gustava Broma zahraje v Jindřichově Hradci

Velkou událostí pro všechny příznivce swingu a jazzu z Jindřichova Hradce i okolí bude nepochybně vystoupení Rozhlasového big bandu Gustava Broma, který zahraje v úterý 24. září 2019 od 19:00 hodin v Kulturním domě Střelnice. Koncert pořádá město Jindřichův Hradec a Český rozhlas. Výtěžek ze vstupného bude věnován na konto Světluška.

Slavný Rozhlasový big band Gustava Broma zahraje v Jindřichově HradciBig band Gustava Broma zahraje v Jindřichově Hradci to nejlepší ze svého repertoáru. Zazní například swingové standardy od známých autorů Glenna Millera nebo Duke Ellingtona a také skladby z posledního CD orchestru vydaného ve vydavatelství Radioservis.

Orchestr vystupující pod křídly Českého rozhlasu má za sebou slavnou minulost, ale zdobí jej i pozoruhodná současnost. Každý jeho koncert je oslavou velkokapelového swingu a jazzu. Jindřichohradecký koncert osvěží talentovaná mladá zpěvačka Zuzana Gamboa, která se velmi dobře uvedla v soutěži Československo má talent, a vynikající jihočeská vokalistka Petra Chlebníčková.

Začátky tohoto špičkového uskupení sahají do června roku 1940, kdy jeho členové poprvé veřejně vystupovali v hotelu Radhošť v Rožnově pod Radhoštěm. Od této doby vedl Gustav Brom kapelu nepřetržitě až do své smrti dne 25. září 1995. V současnosti řídí chod orchestru Vladimír Valovič, vynikající slovenský jazzový trumpetista, kterého uvedl do této funkce ještě Gustav Brom.

Historie a plejáda úspěchů a ocenění tohoto orchestru je velmi bohatá. Vždyť doprovázel takové superhvězdy, jako jsou či byli Maynard Ferguson, Ray Charles, Dizzy Gillespie, Ray Conniff, Diana Ross, James Morrison a řadu dalších.

O světovosti tohoto orchestru také leccos vypovídá to, že jej renomovaný americký jazzový časopis Down Beat zařadil mezi desítku nejlepších ansámblů svého žánru na světě.

Standardní obsazení Rozhlasového big bandu Gustava Broma zahrnuje osmnáct hudebníků – sólový klavír, kytaru, kontrabas a bicí a zbývající instrumentalisty v sekci trombónů, trubek a saxofonů.

Miroslav Tichák, foto Khalil Baalbaki

Zdroj: Město J.Hradec