20.04. 2024
Články

Triatlonový klub TCV JH má trenéra roku a první vítězství

Triatlonisté z TCV Jindřichův Hradec se rozhodli postavit mýtu o nešťastné 13. Poté, co koronavir vloni 18. prosince utnul tréninkové dění, připadl první letošní společný trénink právě na 13. dubna. S ohledem na platná omezení kvůli Covidu byly tréninky vyhlášeny pouze pro věkovou kategorii 12 až 15 let. Zejména se jednalo o členy Sportovního střediska České triatlonové asociace, v němž se připravuje talentovaná mládež. „Trénovat jsme začali podle stanových pravidel po dvojicích a s omezením na maximálně 12 sportovců,“ říká Tomáš Vaněk, který je od letošního roku novým vedoucím trenérem Sportovního střediska. V době zakázaných tréninků zasílal svým svěřencům týdenní plány pro individuální přípravu a jako zpestření připravoval on-line výzvy, v nichž vždy nešlo pouze o sportovní dovednosti. Navzdory zakázanému osobnímu kontaktu tak trenéři dokázali najít cestu, jak s mladými sportovci zůstat ve spojení a komunikovat.

František Linduška a hlavní trenér TCV J.Hradec Jan Vaněk

Sportovní středisko pod hlavičkou TCV JH patří již tradičně k největším v České republice. „Jeho členy jsou ti nejlepší, kterým se podařilo splnit výkonnostní podmínky stanovené Českou triatlonovou asociací,“ vysvětluje hlavní kouč a předseda TCV JH Jan Vaněk. Ten je zastáncem názoru, že triatlonový klub si má své triatlonisty vychovávat sám, a to od útlého věku. I proto má TCV početnou základnu dětí již od 5 let věku. V týdnu dochází do bazénu a na sportovní stadion nebo do tělocvičny. Jakmile to umožní koronavirová krize, zapojí se do aktivity. Kdykoliv i v průběhu roku jsou do řad benjamínků přijímáni noví zájemci. A stejně tak i starší děti. Kontakt a další informace najdou na tcv-jh.cz. „Smyslem je vytvořit podmínky, aby děti sportování bavilo a aby sportovaly s radostí. A to neplatí jen pro ty nejmenší, ale pro mládež obecně, “ připomíná opomíjené hledisko Jan Vaněk.

trenér Tomáš Vaněk a Vojtěch Gröschl

Duben přinesl i první úspěchy. Reprezentantovi TCV JH Františku Linduškovi se podařilo vybojovat 1. místo v Nejúspěšnějším sportovci okresu Jindřichův Hradec. Na snímku je s trenérem Janem Vaňkem, který ho od prvních triatlonových kroků dovedl až do české reprezentace. V anketě pořádané Okresním sdružením České unie sportu v J. Hradci se mezi desítku oceněných v kategorii mládeže do 18 let prosadil i Vojtěch Gröschl (13). Na spodní fotografii je s trenérem Tomášem Vaňkem.

Nejbližším cílem úspěšného klubu je již 12. června účast na Mistrovství ČR v Příbrami a dále na závodech Jihočeského poháru. Na výkony svých svěřenců se bude těšit hlavní kouč Jan Vaněk, jenž za rok 2020 získal prestižní titul „Nejlepší triatlonový trenér mládeže v České republice“. Čtyřnásobný vítěz ankety Král triatlonu, držitel trenérské licence s nejvyšším mezinárodním statutem, který několik let vedl žákovskou reprezentaci triatlonu a před 29 roky položil v rodném Jindřichově Hradci základní kámen klubu TCV, oslaví 21. května jubilejní 70. narozeniny. „Honzo, děkujeme ti a přejeme jen samá osobní vítězství,“ vzkazují prostřednictvím těchto řádků ostatní trenéři, mladí sportovci a rodiče.

Marcela Kůrková

Foto: Tomáš Vaněk, Jan Vaněk