3.2 C
Jindřichův Hradec
2.12. 2024
Články

Unikátní tarotové karty Emy Destinnové vydalo Muzeum Jindřichohradecka

Muzeum Jindřichohradecka vydalo tiskem unikátní tarotové karty Emy Destinnové. Originální soubor 78 ručně malovaných karet zhotovil malíř Robert Schlosser na objednávku manžela světoznámé pěvkyně Josefa Halsbacha na Vánoce roku 1929. Autor se řadil do okruhu uměleckých přátel Emy Destinnové a dárek souvisel se zájmem umělkyně o okultismus a věštění. Limitovanou tištěnou edici můžete zakoupit za 777 Kč na pokladnách Muzea Jindřichohradecka a v Městském informačním centru Jindřichův Hradec v Panské ulici.

Unikátní tarotové karty Emy Destinnové vydalo Muzeum JindřichohradeckaOriginál karet si pak mohou zájemci prohlédnout přímo v Muzeu Jindřichohradecka ve výstavním sále „Ve Svatojánské“, kde probíhá celosezónní výstava Zábava, vášeň, hazard aneb z historie karetní hry. Tento význačný exponát ze sbírky pražského sběratele Pavla Langera doplňují vykládací karty, které vytvořila přímo slavná pěvkyně nebo Fischlovy karty opatřené vlastnoručními, často ironickými glosami Emy Destinnové z vlastní sbírky jindřichohradeckého muzea.

Významnou část zmíněné výstavy tvoří originální ručně malované mariášové, tarotové, tarokové a vykládací karty od nej­různějších autorů. Zajímavé jsou například karty Jihočecha Karla Kune­še, který se při jejich výrobě inspiroval malovanými kartami Mikoláše Alše. Nejstarším exponátem je nátisk karetní hry z roku 1535. Na výstavě jsou představeny také karty a hry tištěné v Landfrasově tiskárně, a to například vykládací karty pa­řížské věštkyně Mlle Lenormand i nerozřezané nátisky těchto karet s návodem k je­jich použití nebo unikátní Pravidla pro kybice.

Výstavu doplňuje interaktivní koutek s možností zahrát si dobové i sou­časné stolní hry a představení historie a současné produkce firmy Piatnik, která již téměř 200 let vyrábí karty a deskové hry.
Výstavu můžete navštívit až do 6. ledna 2020.

Štěpánka Běhalová, Eva Skořepová