10.3 C
Jindřichův Hradec
26.05. 2024
Sportovní zprávy

Další úspěch jindřichohradeckého sportu! – Jan Bartoška získal zlatou medaili v Brazilském Jiu-Jitsu

O víkendu proběhlo otevřené mistrovství slovenska v Brazilském Jiu-Jitsu, kde jindřichohradečák Jan Bartoška získal zlatou medaili v kategorii whitebelt +100.5 kg.

Honzův komentář:

Co je BJJ?

Původně sebeobranný systém jedna z forem KODOKAN JUDO, obsahuje některé sebeobrané „likvidační“ techniky (lámání kolene, kotníku, zápěstí), které jsou ovšem při sportovním zápase zakázané. Zatímco dnešní JUDO se soustředí na boj v postoji, zápas v BJJ poražením soupeře na zem teprve začíná. Je nejpropracovanějším bojovým uměním v boji na zemi. Dnes je nedílnou součástí přípravy MMA zápasníků.

Co mě baví na BJJ?

Další úspěch jindřichohradeckého sportu! - Jan Bartoška získal zlatou medaili v Brazilském Jiu-JitsuJe jedno jestli jste malý, velký, silný nebo slabý, důležitá je technika a mysl. Tomto sportu se říká „lidské šachy“, protože když víte co váš soupeř udělá, a jste na to připraveni, vyhráli jste.

Jak dlouho trénuju?

Rok a čtyři měsíce. Před tím jsem se rekreačně věnoval MMA a grapplingu, rekreační MMA mi vydrželo dodnes 🙂

Kde trénuju?

Moje veliké štěstí je, že tady na jihu má pobočku nejlepší škola BJJ v České Republice JUNGLE BJJ, zastoupená velmi dobrým hnědým pásem Robertem Keňo, bez kterého by to určitě nešlo, šéf trenérem je černý pás z brazílie, Fernando Araujo. Oba patří k evropské špičce.

Z úspěchů zápasníku Jungle BJJ bych vyjmenoval například letošní Grapple quest (Fernando Araujo, Robert Keňo a dalších 6 zápasníků získalo 7 zlatých, 2 stříbrné, 1 bronzovou), loňské Rio International Open (Robert Keňo 2 zlaté), letošní Slovakia Open (3 zápasníci, 1 zlatá, 1 stříbrná a 1 bronzová).

Zkrátka, měl jsem štěstí na úžasné lidi kolem sebe, bez nich by výsledky nebyly takové jaké jsou.

Kolik bylo lidí na mistrovství slovenska?

160, v mojí kategorii 5, měl jsem 3 zápasy.

Co doporučím zájemcům o bojové sporty?

Další úspěch jindřichohradeckého sportu! - Jan Bartoška získal zlatou medaili v Brazilském Jiu-JitsuPřijďte si vyzkoušet BJJ na trénink. V ČR je boj na zemi podceňovanou záležitostí, ale spousta z vás určitě ví že při rvačce na zemi většinou skončíte, hodí se tedy být připraven i na tuto eventualitu.

Co je pro BJJ nejdůležitější?

Trpělivost a pokora. Na prvním tréninku (a to jsem měl zkušenosti ze zápasů MMA a grapplingu), mě několikrát přinutil vzdát kluk o 20kg lehčí, který tenkrát trénoval jeden rok. A to je na BJJ úžasný, opravdu nezáleží na váze ani síle.

Kdy je vhodné začít s BJJ?

Kdykoliv mezi desátým a devadesátým rokem věku.

Kde seženete informace o trénincíchch?

Na facebooku, skupina se jmenuje Jungle BJJ Jižní Čechy, nebo kontaktujte přímo mě.
OSS! [email protected]

FOTO: Tomo Laca, Jungle BJJ, Monika Grymová