3.2 C
Jindřichův Hradec
23.04. 2024
Články

V Dačicích odhalili unikátní 3D tištěnou sochu z recyklátu, rozsvítila se i v ukrajinských barvách

Unikátní dvoumetrovou sochu s názvem Život v kostce, která je vytištěná na 3D tiskárnách z recyklovaných PET lahví, dnes odhalili v Dačicích. Originální skulptura je společným dílem žáků a pedagogů z devíti škol na Dačicku a odborníků z Fakulty architektury ČVUT. Děti sochu navrhly, sbíraly plastové nádoby na výrobu tiskové struny a pomáhaly i se samotným 3D tiskem. Socha z průsvitného plastu ze 100 různých dílů je nasvícena LED pásky a na podporu Ukrajiny bude chvílemi zářit modrožlutě. Na dačickém náměstí zůstane zhruba měsíc, pak bude putovat do dalších míst, kde se školy podílely na její výrobě.

„Akce s názvem 3Dění se uskutečnila v rámci projektu místního akční plánu rozvoje vzdělávání na Dačicku, který realizuje MAS Česká Kanada. Na základních školách akce podobného zaměření a rozsahu proběhla vůbec poprvé,“ řekla hlavní manažerka projektu MAP Dačice II Marie Hazuková. Celkem devět 3D tiskáren získaly školy právě z projektu MAP Dačice II. Akce dokázala školy nejen propojit na cestě ke společnému dílu, kdy vytiskly dohromady celkem 100 částí sochy, ale žáci díky němu získali i představu o cirkulární ekonomice. „Názorně viděli, jak z plastového odpadu může postupně vzniknout originální umělecké dílo. Na výrobu sochy bylo zapotřebí zhruba 1000 PET lahví,“ doplnila Hazuková.

Podle starosty Dačic Karla Macků má 3D tištěná socha doslova tři rozměry. „3Dění má hned několik rovin. Jednak je to rovina ekologická, kdy se ukazuje, že z materiálu, který je použitý, se dá vytvořit zase něco nového, hezkého. Druhá rovina je technologická, kdy si děti mohou vyzkoušet, jak vypadá 3D tisk, jak se pracuje s 3D tiskárnami. A třetí rovina je estetická. Ta je pro Dačice obzvlášť zajímavá, protože 3Dění zobrazuje kostku a kostka cukru patří neoddělitelně k Dačicím,“ zdůraznil Macků.

Akce 3Dění začala nejprve výtvarnou soutěží. Během prosince 2021 se pak konala výstava prací v Infocentru Dačice a lidé mohli hlasovat pro nejlepší návrh na Facebooku. Během prosince a ledna také školy symbolicky sbíraly PET lahve na výrobu filamentu, tedy tiskové struny do 3D tiskáren. V průběhu února proběhly workshopy k 3D tisku v jednotlivých školách v Dačicích, Slavonicích, Českém Rudolci, Studené, Budíškovicích, Starém Hobzí, Velké Lhotě a Dešné.

Partnerem akce je skupina PETMAT z. ú., která vznikla při Fakultě architektury ČVUT. Vítězný návrh sochy, který společně vytvořili Eliška Tichá a Martin Lacina z 9. ročníku ZŠ a MŠ Studená, odborníci na prostorový tisk museli nejprve vymodelovat a model sochy poté rozdělili na celkem 100 dílů. Ze speciálně vytvořené webové stránky si pak školy i další dobrovolníci mohli stahovat tiskové podklady pro jednotlivé části sochy. „Bylo opravdu výzvou ztělesnit skicu, kresbu do 3D. Jednak aby to odpovídalo návrhu, aby byli všichni spokojení, a jednak abychom tomu i něco přidali, doslova další rozměr. Je zajímavé, že když socha stojí v prostoru, že z každého úhlu člověk uvidí něco jiného. A přitom je to pořád kostka,“ vysvětlila ředitelka PETMAT Kateřina Nováková.

Projekt MAP neboli Místní akční plán rozvoje vzdělávání na Dačicku realizuje MAS Česká Kanada o.p.s. od roku 2016. Na něj v roce 2018 navázal projekt MAP II. Školám kromě významné a pravidelně aktualizované dokumentace MAP, která mapuje potřeby ve vzdělávání v regionu, přináší také další možnosti. Věnuje se podpoře inkluzivního vzdělávání, matematické a čtenářské gramotnosti. Podporuje spolupráci mezi školami navzájem i s dalšími organizacemi, informuje o dění ve vzdělávání, realizuje řadu workshopů, přednášek a seminářů nejen pro pedagogy, ale také pro rodiče a veřejnost.

Marie Hazuková