4.12. 2024
Články

V Jindřichově Hradci proběhla unikátní hra simulující život v totalitě

Více jak 300 lidí se na tři týdny ponořilo do fiktivního světa Eufónie

Poslední únorovou sobotu skončila hra Velký Bratr, které se zúčastnilo přes 300 mladých lidí z Jindřichova Hradce, Českých Budějovic, Plzně, Prahy a Brna. Jedná se o třítýdenní hru na motivy knihy 1984 od George Orwella, která probíhá na pozadí běžného života účastníků. Hra umožňila účastníkům nahlédnout, jaké pocity mohou lidé v prostředí totality zažívat. Hru pořádá 7 mladých lidí z Jindřichova Hradce v rámci projektu StopTime.

 V Jindřichově Hradci proběhla unikátní hra simulující život v totalitěVe hře, která odstartovala 13. února, se střetává tzv. Strana, která v čele s Velkým Bratrem ovládá zemi, a proti ní stojící odboj, který se snaží ideály Strany zpochybnit a její představitele svrhnout. Strana přitom určuje různě přísné zákony, jež musí účastníci neustále dodržovat. Právě tyto zákony dotvářejí každodenní atmosféru hry, jelikož jim hráči přizpůsobují své každodenní zvyklosti. „Například každý den Strana určuje barvu dne, kterou všichni musí mít na sobě, hráči musí nosit odznak Strany, je nařízeno se neustále usmívat nebo zakázáno konzumovat alkohol a cigarety,“ uvádí jeden z organizátorů Jan Štercl. Jsou to pak sami hráči, kteří na dodržování zákonů dohlížejí. Simulují tím pocity paranoie plynoucí z prostředí totality, kterou ve své knize 1984 vylíčil George Orwell. „Velký Bratr je velmi zajímavá hra a já osobně jsem se si ji hodně užila. Dostala jsem se do styku s lidmi, které bych běžně neoslovila, a navázala nová přátelství. Donutilo mě to všímat si lidí kolem sebe, což běžně nedělám. Už teď vím, že příští rok nebudu váhat a po hlavě se opět vrhnu do víru paranoie, nejistoty a intrik,“ uvedla jedna z účastnic Petra Adamcová (17 let).

Hra si klade za cíl uvědomění si významu svobody, jíž se i v dnešní době staví do cesty různé mocenské boje. „Oceňujeme, že mnoho hráčů se díky hře rozhodlo zmiňovanou knihu přečíst. Věříme, že podnět v podobě hry či knihy samotné přinese zamyšlení nad tím, jaký život v totalitě byl,“ uvádí hlavní organizátor hry Tom Kocmi, který projekt StopTime koordinuje. „Hra byla příjemným zpestřením každodenní šedi. Neustálá paranoia, boj o přežití a nedůvěra vůči přátelům mne pohltila a díky této hře vím, že bych totalitu v reálu nechtěl zažít,“ hodnotí hru jeden z účastníků Antonín Tušl (19 let).


Kontakt:
Tom Kocmi, koordinátor projektu StopTime a realizátor hry Velký Bratr, [email protected]
StopTime je dlouhodobý projekt skautského střediska Zlatá Růže oživující dění v oblasti vzájemné podpory aktivního trávení volného času neorganizované mládeže na Jindřichohradecku. Do projektu jsou zapojeny desítky mladých lidí, kteří dobrovolně věnují svůj volný čas přípravě a realizaci rozmanitých akcí pro své přátele, spolužáky a další mladé lidi ve městě. Klademe si dlouhodobě za cíl podporovat aktivní způsob života mladých lidí v podobě aktivního trávení volného času. www.stoptime.tk