16.2 C
Jindřichův Hradec
23.05. 2024
Články

V Muzeu Jindřichohradecka uvidíte výstavu válečných čepicových odznaků

Ve sbírce Muzea Jindřichohradecka se nachází více než 500 tzv. čepicových odznaků rakousko-uherské armády. Základ tvoří 330 odznaků, které se do muzea dostaly v průběhu 20. až 30. let 20. století a které byly zaevidovány v přírůstkové knize v roce 1936. Vzhledem k velikosti a významu souboru se rozhodlo muzeum v roce 2016 čepicové odznaky sbírat systematicky.

Odznaky, kterých vzniklo během I. světové války mezi 2 až 3 tisíci, jsou výmluvným dokladem dobového patriotického cítění rakousko-uherských vojáků. Vznikly spontánně začátkem roku 1915, postupně se v armádě rozšířily a jejich obliba vydržela až do konce války. Vojáci či vojenské útvary si je nechávali vyrobit podle svých představ. Jejich nošení představovalo zřejmou ústrojovou nekázeň, byly však velmi oblíbené, ministerstvo války je proto dodatečně svým výnosem č. 124 ze dne 27.11.1916 povolilo a reglementovalo jejich statut. Odznaky se od té doby směly nosit na levé straně čepice. Na dobových válečných fotografiích je však vidět, že jistá uvolněnost v nošení čepicových odznaků trvala až do konce války. Vojáci navíc běžně nosili několik různých odznaků.

Odznaky jsou velmi různorodé, liší se velikostí, použitým materiálem, způsobem výroby i zvolenými motivy. Společným rysem většiny odznaků je pouze jejich velmi dobré výtvarné řešení. Všechny odznaky ze sbírky muzea si mohou návštěvníci prohlédnout na výstavě, která je umístěna ve výstavní síni V jezuitském semináři na Balbínově náměstí. Výstava potrvá do 14. června.

Jaroslav Pikal

V Muzeu Jindřichohradecka uvidíte výstavu válečných čepicových odznaků