6.7 C
Jindřichův Hradec
4.03. 2024
Články

V sobotu se v Jindřichově Hradci setkají českoslovenští letci

Na sobotu 22. srpna 2020 připravuje Klub historie letectví Jindřichův Hradec v pořadí již „XXVII. setkání československých letců v Jindřichově Hradci“. Letos poprvé bylo z názvu vyňato slovo „válečných“. Uvědomujeme si, že v České republice žije už jen malá skupinka válečných letců a že jejich věk dosahuje úctyhodných devadesáti či více let. I když jsme pozvali tři válečné veterány, vč. armádního generála Emila Bočka, nemůžeme zaručit, že do Jindřichova Hradce skutečně přijedou.

Na „Setkání“ jsou zváni již tradičně také vojenští, dopravní a sportovní letci, letečtí historikové a fanoušci vzdušného opojení z celé České republiky. Svoji účast přislíbili naši přátelé z Prahy, Brna, Plzně, Mariánských Lázní, Náměště nad Oslavou, Nové Paky, Kladna, Jihlavy a další. Pokud to zdravotní a bezpečnostní opatření dovolí, měla by z Velké Británie přiletět Hana Ludikarová, manželka bývalého navigátora 311. čs. bombardovací perutě RAF brigádního generála Marcela Ludikara. Svou účast přislíbili i další vdovy a rodinní příslušníci čs. válečných letců, také představitelé Českého svaz letců s jeho předsedou plukovníkem Oldřichem Pelčákem, pilotem a kosmonautem-náhradníkem.

Akce bude zahájena v 10 hodin v kostele sv. Jana Křtitele. Hosté si zde vyslechnou hud-bu starých mistrů předvedenou na varhany a příčnou flétnu. Následovat bude ocenění pamětní medailí ke 100. výročí založení Československa a československého letectva, jež obdrží zástupci rodiny brigádního generála Miroslava Štandery – čs. válečného letce z Francie a Velké Británie, dále zástupci Aeroklubu Jindřichův Hradec, zasloužilí členové jindřichohradeckého Klubu historie letectví a někteří významní podporovatelé během jeho třicetileté činnosti. Od 11 hodin budou hosté moci navštívit výstavu „Českoslovenští letci na západní frontě 1940–1945“, umístěnou v konferenčním sále Muzea Jindřichohradecka. Po prohlídce bude promítnut půlhodinový dokument Vladimíra Vondrky, shrnující poznatky z poslední klubové expedice po britských ostrovech. Ukončení oficiální části programu se již tradičně přesune k Památníku letců na Nábřeží Ladislava Stehny. Při pietním aktu zazní zdravice jednotlivých klubů a organizací a závěrem účastníky letošního setkání pozdraví členové Aeroklubu skupinovým průletem nad památníkem.

Akci každoročně pořádá Klub historie letectví Jindřichův Hradec za podpory města Jindřichův Hradec, Muzea Jindřichohradecka, 44. lehkého motorizovaného praporu, Aeroklubu Jindřichův Hradec, místního Klubu výsadkových veteránů a řady dalších. Setkání je určeno pro širokou veřejnost. Těším se s Vámi na viděnou!

Vladislav Burian