10.5 C
Jindřichův Hradec
30.05. 2024
Články

Ve čtvrtek začíná výstava z historie jindřichohradeckých pěveckých a divadelních spolků

Ve čtvrtek 9. června 2022 se v 16 hodin ve výstavní síni muzea „V jezuitském semináři“ na Balbínově náměstí uskuteční vernisáž výstavy Jindřichův Hradec sobě!, která představí nejznámější jindřichohradecké pěvecké a divadelní spolky.

Ty vznikaly ve druhé polovině 19. století jako jeden z projevů tvořící se národní identity občanské společnosti a mají velice bohatou historii. Tyto vysloveně vlastenecké spolky sdružovaly stejně smýšlející občany města a jejich náplní nebyla jen interpretace českých písní nebo českého divadla, měly mnohem širší společenské a kulturní pole působnosti. Pořádaly plesy, zábavy, výlety, neobešla se bez nich žádná důležitá událost, ale především veřejně šířily český jazyk a zcela otevřeně deklarovaly příslušnost svých členů k českému národu a myšlence národního obrození v kultuře.

Nejstarší z nich, mužský Zpěvácký spolek Černín, později Zpěvácký spolek Smetana, se poprvé sešel už v roce 1862, tedy před 160 lety. O deset let později vznikla i Ženská pěvecká jednota Slávy dcera. Na jejich tradice navázal současný Pěvecký sbor Smetana Jindřichův Hradec. Divadelní ochotnická jednota Jablonský, dnes Divadelní společnost Jablonský v minulém roce oslavila 140 let od svého vzniku.

Návštěvníci výstavy si budou moci prohlédnout nejen písemnosti, fotografie a kroniky spolků, ale uvidí například divadelní kostýmy, kulisy, dekorace, pěvecké stejnokroje či historické loutky. K dispozici budou též ukázky ze současné spolkové tvorby a každý si na vlastní kůži bude moci vyzkoušet profesi divadelního herce nebo si alespoň zahrát loutkové divadlo. Výstava potrvá do 2. října 2022 a veškeré obecenstvo se srdečně zve k jejímu navštívení.

Lenka Dvořáková (NOVUM 2022/06)