18.6 C
Jindřichův Hradec
18.07. 2024
Články

Vernisáž výstavy „Černá půl, půl bílá“ zahájí výstavní sezónu v Muzeu Jindřichohradecka

Muzejní výstavní sezóna roku 2022 bude slavnostně zahájena již v sobotu 2. dubna, kdy proběhne vernisáž výstavy velmi výstižně nazvané Černá půl, půl bílá. Samotný název doplňuje podtitul Scratchboardy a oleje Zdeňka Pundy. O několik řádek níže dojde na vysvětlení použitého anglického termínu a na krátké představení samotného výtvarníka, mimo jiné jindřichohradeckého rodáka.

Výraz scratchboard odkazuje nejen na materiál, ale hlavně na celou ilustrační techniku, v níž se používají ostré nože a nástroje, jimiž se ryje do tenké vrstvy bílého kaolinu potaženého černou čínskou tuší. Scratchboard, v jednoduchém překladu destička pro škrabání, může být rovněž tvořena několika mikrovrstvami různobarevného jílu. Tlak, který umělec vyvine na rycí nástroj, určí barvu, která se v obraze odhalí. V tomto případě se používá i anglický název clayboard, tedy deska s jílovou rycí vrstvou. Další používanou variantou materiálu může být foliový papír pokrytý černým inkoustem a jeho vyškrábáním se odhalí spodní lesklý povrch.

Insitní malíř a grafik Zdeněk Punda (1965) dokázal impulsy vzešlé během svého dětství prožitého v typické jihočeské krajině proměnit v cennou uměleckou inspiraci. Nejdříve se odrazila ve specifické hře na akordeon, později vedla k založení a účinkování v experimentálním divadelním uskupení Le Škleb, se kterým po dlouhá léta působil v Praze. Během této doby ztvárnil například roli Jamese Bonda, Mefistofela, pana Myslivce či mrštného kafkovského lyžaře, v nichž vždy spojoval jak svůj osobitý šarm, tak pěvecké a pohybové výkony. Ostatně divadelní motivy hry, iluze, klamu, přetvářky a ironie se velmi často objevují i mezi náměty, které v Pundově grafické tvorbě můžeme sledovat neustále. V současné době, kdy se opět navrátil do krajiny svého dětství, jeho rukou a za pomoci netypické výtvarné techniky vzniká velmi zajímavé, detailní a propracované výtvarné dílo.

Nezbývá než všechny zájemce pozvat na slavnostní vernisáž, která tedy proběhne 2. dubna ve dvě hodiny odpoledne. S umělcovým dílem všechny návštěvníky seznámí Mgr. Blanka Činátlová, Ph.D. a zahraje volné hudební seskupení Praha 2.

Jakub Valášek (NOVUM 4/2022)