20 C
Jindřichův Hradec
24.07. 2024
Články

Víte, že v Jindřichově Hradci se nachází třetí největší památkový komplex v Čechách?

Monumentální soubor budov hradu a zámku v Jindřichově Hradci, prohlášený v roce 1996 národní kulturní památkou, je třetím největším památkovým komplexem v České republice. S přiléhajícím městem se spojuje v harmonický celek, jehož historický ráz a jedinečné stavební a umělecké památky tvoří městskou památkovou rezervaci, vyhlášenou již v roce 1961.

Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec nabízí návštěvníkům tři hlavní prohlídkové trasy i prohlídku zámeckého hudebního pavilonu Rondel v půvabné zámecké zahradě nebo například vyhlídku z 800let staré Černé věže. Prohlídková trasa A – Adamovo stavení přibližuje reprezentativní životní styl vysokých zemských úředníků pánů z Hradce, také i dobu správy panství Slavatů a Černínů.

Trasa B připomíná životní styl nejvyšších purkrabí, sudí a hejtmanů Českého království, pánů z Hradce a také vás zavede do Rytířského sálu s unikátní malbou představující Legendu o sv. Jiří. Hrad a zámek v Jindřichově Hradci oživil svou slavnou středověkou historii, aby návštěvníkům v rámci druhé prohlídkové trasy představil novou expozici Následovníci sv. Jiří. Unikátní soubor nástěnných maleb zobrazující téma svatojiřské legendy zachovaný v prostorách gotického paláce je veřejnosti prezentován nejen ve své autentické podobě, ale také prostřednictvím animovaného filmu. Expozice přibližuje rytířský způsob života majitelů jindřichohradeckého hradu, poukazuje na jejich celoevropské společenské kontakty, a kromě jiného vystavuje dvě ojedinělé středověké sakrální památky – gotickou deskovou malbu Madony z Jindřichova Hradce a dosud neprezentovanou opukovou sochu Piety z Lodhéřova. Expozice byla vytvořena jako součást projektu Národního památkového ústavu Lucemburský rok a pro veřejnost byla otevřena 13. srpna 2016.

Zařízení z loveckého zámku rodiny Černínů Jemčiny nebo také unikátní stavbu s manýristickou vnitřní výzdobou – hudební pavilon Rondel, vám představí trasa C – Interiéry 18. a 19. století. Černá věž nabízí panoramatický a malebný výhled na celé město a jeho široké okolí. Nově je k prohlídce Černé věže přiřazená také návštěva pět set let staré Černé kuchyně.

Vydejte se na vyhlídku Na Karlově, odkud si díky nádhernému výhledu na tento velkolepý komplex uvědomíte skutečnou krásu města nad Vajgarem. Zámek je každoročně dějištěm velké řádky kulturních akcí. Mezi ty NEJ patří například Opera pod širým nebem, tradiční oslavy Dnů města nebo závěrečný koncert jihočeského festivalu Concertino Praga.

Novinkou roku 2018 bude znovu navrácená historická podoba a ráz tradičních červnových Dnů města Jindřichův Hradec, které se odehrají právě na státním hradu a zámku. Oslavy budou 725. výročím vzniku města.

www.infocentrum.jh.cz

www.zamek-jindrichuvhradec.cz

Zajímavost: Monumentální soubor budov hradu a zámku v Jindřichově Hradci byl v roce 1996 prohlášen kulturní památkou a může se pyšnit zřejmě nejkrásnějším číslem popisným ve městě 1/IStátní hrad a zámek Jindřichův Hradec