8.1 C
Jindřichův Hradec
29.05. 2024
Články

Výstava Nožík Tomáše Krýzy popáté

Osmičkový rok je v jindřichohradeckém muzeu vždy ve znamení tvůrce největšího lidového betlému na světě Tomáše Krýzy (1838–1918). Již od roku 1998 je při příležitosti těchto významných výročí pořádána v pětiletých intervalech Mezinárodní soutěžní výstava betlémů Nožík Tomáše Krýzy. V letošním roce se koná již pátý ročník této významné betlémářské výstavy.

Krýzovy jesličky
Krýzovy jesličky

Předcházející čtyři ročníky, které se uskutečnily v letech 1998, 2003, 2008 a 2013, byly obeslány velkým počtem soutěžních prací z domova i zahraničí, takže bylo jasné, že ani pátý ročník nebude výjimkou. V letošním roce se na výstavu přihlásilo více jak padesát autorů z celé České republiky, Slovenska a Itálie, kteří představí téměř sedmdesátku betlémů nejenom ze dřeva, ale také z řady dalších tradičních i méně obvyklých materiálů. Na slavnostní vernisáži výstavy, která se uskuteční v sobotu 24. listopadu ve 14.00 hodin v kostele sv. Jana Křtitele, obdrží vítězové soutěže z rukou prezidentky celostátního sdružení betlémářů ČSPB Silvie Duškové stejně jako v předešlých letech symbolický zlatý, stříbrný a bronzový „Nožík Tomáše Krýzy“, který je uměleckou replikou skutečného řezbářského nože Tomáše Krýzy.

Bude pokřtěn i výstavní katalog se všemi vystavenými díly. Výstavu bude možné navštívit až do 6. ledna 2019. Mezinárodní soutěž betlemářů doprovodí ještě třetí ročník mezinárodní odborné konference Betlémy stále živé III, která se koná v konferenčním sále muzea ve Štítného ulici od 29. do 30. listopadu 2018. Konferenci pořádá Muzeum Jindřichohradecka ve spolupráci s Českým sdružením přátel betlémů za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky a pod záštitou Světové federace betlémářů UN-FOE-PRAE se sídlem v Římě. Přednášející z Itálie, Holandska a celé České republiky se budou zabývat především významnými historickými i současnými betlémy a jejich tvůrci, restaurováním betlémů a sběrem betlémů. Konference je přístupná i pro zájemce z řad veřejnosti.

Alexandra Zvonařová

O Nožík Tomáše Krýzy