22.8 C
Jindřichův Hradec
18.07. 2024
Články

Výstava o Nežáreckém předměstí v Muzeu Jindřichohradecka

Od 1. dubna 2024 do 6. ledna 2025 bude v konferenčním sále Muzea Jindřichohradecka ve Štítného ulici v běžné otevírací době přístupná výstava s názvem Nežárecké předměstí, která je součástí dlouholetého cyklu výstav Město Jindřichův Hradec ve sbírce muzea.

Připravovaná výstava se zaměří na specifický vývoj tohoto předměstí Jindřichova Hradce, v němž po staletí převládal zemědělský a řemeslnický ráz v podobě hospodářských a panských dvorů, dílen koželuhů a jirchářů, soukeníků a dalších drobných řemeslníků. Malebnost celému předměstí dodával starobylý kostelík sv. Jakuba na návrší, k němuž stoupala od 16. století křížová cesta, obklopená později městským parkem. V průběhu 19. století začaly volný prostor mezi dvorci postupně zaplňovat obytné domky i honosné vily se zahradami, výletní restaurace, ale také průmyslové provozy, jako např. pivovar, lihovar, továrna na punčochové zboží či proslulý očkovací ústav, později bytové domy a řadová zástavba.

Na výstavě budou kromě fotografií, pohlednic a obrazů k vidění také plastiky, řemeslné nástroje, listinné materiály, model jezu na Nežárce a další trojrozměrné předměty. Srdečně zveme k návštěvě výstavy,“ uvedla jedna ze čtyř kurátorů výstavy, Mgr. Lenka Dvořáková.

Martina Machartová