14.5 C
Jindřichův Hradec
20.09. 2024
Články

Výstava připomene československé válečné letce na západní frontě

Národu, který si neváží svých hrdinů, hrozí, že nebude mít žádné, až je bude potřebovat.

V letošním roce si připomeneme 80. výročí letecké bitvy o Británii. Šlo o vzdušná střetnutí mezi piloty britského Královského letectva a německé Luftwaffe.

Českoslovenští letci na západní frontě 1940-1945Těchto bojů se zúčastnili spojenečtí piloti z mnoha zemí, po Britech, Polácích, Novozélanďanech a Kanaďanech byli pátou nejpočetnější skupinou Čechoslováci. Ti působili v řadách 310., 312. a 313. čs. stíhací perutě a 311. čs. bombardovací perutě. Naši letci stáli i u zrodu čs. B letky 68. britské noční stíhací perutě a mnozí působili také u několika spojeneckých perutí.

Nejúspěšnějším pilotem v bitvě o Británii se sedmnácti sestřelenými německými letouny během dvaceti osmi dnů byl Čechoslovák Josef František, jenž bojoval v rámci 303. polské stíhací perutě. Podobné zásluhy měli i naši bombardovací letci z „třistajedenáctky“, kteří až do konce války úspěšně napadali nepřátelské průmyslové továrny a vlaková seřadiště či pronásledovali nebezpečné německé ponorky.

Naši aviatici zasáhli do bojů 2. světové války již v Polsku a stali se prvními československými válečnými vojáky. Z politických důvodů se však směli vrátit do osvobozeného Československa až úplně poslední, v srpnu 1945, dva a půl měsíce po uzavření příměří. Již tehdy se část z nich stala postupně nastupujícímu komunistickému režimu nepohodlnou. Po únoru 1948 patřili západní letci k prvním, které čekala perzekuce trvající dlouhá desetiletí a jejich téměř úplné zapomnění.

Výstava „Českoslovenští letci na západní frontě 1940-1945“ je poděkováním Muzea Jindřichohradecka a Klubu historie letectví Jindřichův Hradec všem československým letcům, kteří pomohli vyhrát 2. světovou válku. Na bezmála třiceti fotografických panelech se návštěvník seznámí s působením našich letců v Polsku od května do září 1939, poté v bitvě o Francii, nejobsáhleji v bitvě o Británii a následně v řadách RAF až do srpna 1945. Barevné fotografie také připomenou některé naše letce, kteří se od roku 1994 do loňska zúčastnili dvacet šesti „Setkání čs. válečných a poválečných letců v Jindřichově Hradci“. Výstava byla sestavena z materiálů pocházejících zejména ze soukromé sbírky Vladislava Buriana a doplněna o zápůjčky ze sbírek Klubu historie letectví a fotografie např. Josefa Böhma, Vladimíra Vondrky či Zdeňka Krupičky.

Slavnostní vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 18. června 2020 od 16.00 hodin v konferenčním sále Muzea Jindřichohradecka za aktuálních podmínek stanovených Vládou ČR o pandemii. Hostem vernisáže bude ředitel Památníku v Lidicích, český historik Eduard Stehlík. Těšíme se s Vámi na setkání.

Vladislav Burian