17.6 C
Jindřichův Hradec
21.05. 2024
Články

Výstava v J. Hradci poprvé představí největší sbírku jihočeských betlémů

Výstava v Muzeu Jindřichohradecka poprvé představí největší sbírku jihočeských betlémů na světě. Sbírání jesliček od jihočeských tvůrců se etnografka muzea Alexandra Zvonařová věnuje systematicky přes 20 let a podařilo se jí shromáždit přes 100 betlémů z tradičních i neobvyklých materiálů.

Výstava v J. Hradci poprvé představí největší sbírku jihočeských betlémůNávštěvníci si mohou rozměrnější díla, která se nevešla do stálé expozice, prohlédnout vůbec poprvé. Výstava, stejně jako řada dalších akcí, připomíná letošní výročí tvůrce největšího lidového betlému na světě Tomáše Krýzy. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 15. listopadu ve výstavním sále v jezuitském semináři a výstava potrvá až do Tří králů.

„Na výstavě jsme se snažili představit výběr toho nejlepšího, co ve sbírce máme,“ zdůraznila Zvonařová. Muzeum sbírá jesličky hlavně od jihočeských autorů, ať jsou to amatéři nebo profesionálové. Sbírka v současné době čítá asi 120 kusů nejrůznějších betlémů, ať jsou to tradiční ze dřeva vyřezané betlémy od těch nejmenších až po dvoumetrové, keramické betlémy, betlémy netradiční třeba z rybích šupin, paličkované či těstové betlémy. Všechny betlémské scenérie ze sbírky muzea představí nový katalog.

„Protože letos uplynulo 100 let od úmrtí Tomáše Krýzy a 13. prosince muzeum oslaví 180 let od jeho narození, mohou se návštěvníci těšit na řadu akcí, které připomenou jeho jedinečný odkaz,“ zdůraznila etnografka muzea a hlavní organizátorka akcí Alexandra Zvonařová. Velkolepý betlém, který je největším klenotem Muzea Jindřichohradecka, se skládá z téměř 1400 částí, z toho 133 je pohyblivých a zabírá plochu téměř 60 m2. A přestože se renovaci rozsáhlého díla, které vznikalo přes 60 let, už druhým rokem věnují restaurátoři a konzervátoři, pro veřejnost se neuzavřelo a lidé mohou nahlédnout pod pokličku jejich práce.

Letos se po pěti letech od 24. listopadu do 6. ledna opět uskuteční soutěžní řezbářská výstava Nožík Tomáše Krýzy v křížové chodbě minoritského kláštera a kostele sv. Jana Křtitele. O symbolický nožík punčochářského mistra se utká na 60 tvůrců s téměř 100 betlémy z ČR, Slovenska a Itálie. „Nejčastějším materiálem je dřevo a keramika, ale k vidění budou i jesličky ze skleněných korálků, slámy či papíru, některé jsou také mechanické,“ přiblížila Zvonařová. Všechny autorské soutěžní práce si také mohou zájemci prohlédnout ve speciálním katalogu, které k výstavě muzeum vydá.

Jindřichův Hradec se také v závěru listopadu stane dějištěm celosvětového setkání betlemářů – konference Betlémy stále živé. Odborníci z celé ČR, Slovenska, Itálie, Belgie a Holandska přestaví dokumentaci, sběratelství či restaurování jesliček, připomenou významné tvůrce a přiblíží zajímavé výstavy betlémů. Jejich příspěvky v konferenčním sále muzea ve Štítného ulici si mohou poslechnout i zájemci z řad veřejnosti.

Betlemářská sezona pak vyvrcholí o prvním adventním víkendu 1. a 2. prosince třetím ročníkem festivalu betlémů Jindřichohradecké JINoHRÁtky aneb Dejte děti do jeslí. Město znovu přivítá řadu řezbářů a betlemářů z celé ČR i Slovenska. Na náměstí Míru vznikne další socha do dřevěného betlému v životní velikosti. Hejno andělů podle návrhu sochaře Michala Trpáka se 1. prosince rozletí Panskou ulicí v Jindřichově Hradci. A festival poprvé zahájí spouštění kozy z věže. Stejně tak ji před 150 lety spouštěl z městské věže strýc Tomáše Krýzy, který byl na věži hlásným.