V rámci výstavy ZÁBAVA, VÁŠEŇ, HAZARD aneb z historie karetní hry představí Muzeum Jindřichohradecka zajímavé a jedinečné exponáty ze sbírky soukromého sběratele Pavla Langera i ze svých vlastních fondů. Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 16. května 2019 v 16:00 hodin a vystoupí na ní kouzelník a sběratel Pavel Langer, kramářské písně zazpívá Jiří Novotný. Výstava bude ve výstavní síni “Ve Svatojánské“ ve Štítného ulici přístupna do 6. ledna 2020. Na výstavu je v letošním roce navázána také muzejní noc, která je připravena na pátek 31. května. V sobotu 1. června 2019 bude od 14:00 hodin v rámci Dne dětí probíhat komentovaná prohlídka výstavy s Pavlem Langerem.
Pavel Langer vlastní a buduje sbírku specializovanou na vykládací karty, staré tisky a ručně malované originály. „Svou sbírku karet doplňuji i trojrozměrnými předměty souvisejícími s výrobou karet, k nimž patří tiskové desky a tiskařské lisy. V mé sbírce se nachází i karetní stolky nebo malé domácí či zámecké lisy na rovnání karet,“ poznamenal Langer.
Výstava představí průřez výrobou karet za posledních pět století. Pavel Langer vystaví i nejstarší tisky své sbírky, k nimž patří nerozřezaný nátisk karetní hry (tzv. makulatura) z roku 1535 nebo kolorovaná karetní hra z roku 1611 a další tisky z 18. a 19. století. Zajímavá je bohatá kolekce českých karet s národní tématikou, například z období národního obrození. K unikátům patří vykládací karty Josefa Glanze z Vídně z konce 19. století, kde je na kartě neštěstí zobrazeno hořící Národní divadlo a na kartě cesta kočár u rozcestníku se směrovkou do Brixenu. Sbírka vykládacích karet Pavla Langera, kterou budou moci návštěvníci výstavy spatřit, tvoří jeden z nejucelenějších souborů na území České republiky.
Další významná část sbírky je tvořena originálními ručně malovanými mariášovými, tarotovými, tarokovými a vykládacími kartami od nejrůznějších autorů. Zajímavé jsou například karty Jihočecha Karla Kuneše, který se při jejich výrobě inspiroval malovanými kartami Mikoláše Alše, nebo tarotové karty malované na objednávku Josefa Halsbacha, manžela Emy Destinnové, malířem Robertem Schlosserem na Vánoce roku 1929.
„Právě osobnost světoznámé operní pěvkyně Emy Destinnové, která se zajímala rovněž o okultismus a věštění, propojuje sbírku Pavla Langera se sbírkou Muzea Jindřichohradecka. Na výstavě jsou kromě zmíněných Schlosserových karet prezentovány také vykládací karty, které vytvořila přímo slavná pěvkyně. Zajímavé jsou také Fischlovy vykládací karty ze sbírky jindřichohradeckého muzea, které Ema Destinnová opatřila vlastnoručními, často ironickými glosami,“ uvedl historik František Fürbach.
„Druhým pojítkem mezi oběma sbírkami jsou karty tištěné v Landfrasově tiskárně. Jedná se například o vykládací karty pařížské věštkyně Mlle Lenormand, které i s původním obalem krabičky vlastní Pavel Langer a Muzeum Jindřichohradecka je doplní nerozřezanými nátisky těchto karet a návodem k jejich použití,“ doplnila kurátorka výstavy Štěpánka Běhalová. Vystaveny budou i nátisky dalších vykládacích karet nebo jiné typy stolních her, například česká a německá verze Hry pro veselou společnost nebo hra Posel lásky doplněná unikátními Pravidly pro kybice z Landfrasovy tiskárny.
Návštěvníci se mohou seznámit i s řadou deskových her tištěných v 19. století v německém městě Neuruppin, které se dochovaly v pozůstalosti rodiny Landfrasovy uložené v muzeu. Výstavu doplňuje interaktivní koutek s možností zahrát si stolní hry a představení historie a současné produkce firmy Piatnik, která již téměř 200 let vyrábí karty a deskové hry.
Eva Skořepová