20.2 C
Jindřichův Hradec
20.06. 2024
Články

Výstava „Vidličkou, jehlou a kleštěmi“ představí tvorbu manželů Vodákových

Letní výstavní sezónu v jindřichohradeckém muzeu zahájí výstava renomovaných českých textilních výtvarníků, manželů Vodákových z Prahy, která svým unikátním názvem odkazuje na tradiční i netradiční nástroje používané při jejich umělecké tvorbě.

Vidličkou, jehlou a kleštěmi - Výstava textilních výtvarníků Radky a Vlastimila VodákovýchDoménou Radky a Vlastimila Vodákových jsou nejenom velkoformátové tapisérie a gobelíny, ale také drobnější díla a trojrozměrné plastiky a oblíbené autorské textilní hračky. Manželé tvoří nejenom samostatně, ale na mnoha dílech se podílejí také společnou měrou. Vlastimil Vodák se věnuje především vazebným autorským tapisériím, které jsou tkané technicky unikátní technikou. Spolu s nimi vytváří také gobelíny tkané tradiční technikou. Vedle textilní práce se věnuje ve volných chvílích tvorbě perokreseb.

Radka Vodáková Šrotová se zabývá hlavně výrobou reliéfních šitých tapisérií, vytvořených autorskou technikou. Její velkou zálibou je také vytváření předmětů pro děti. Ať už jsou to předměty zkrášlující dětský interiér, jako kupříkladu paravány a rozměrné hrací objekty, nebo třeba autorské a didaktické textilní hračky.

Vidličkou, jehlou a kleštěmi - Výstava textilních výtvarníků Radky a Vlastimila VodákovýchMnožství uměleckých předmětů vzniká také při společné práci manželů. Jedná se především o rozměrné transparentní plastiky – objekty, které jsou tkané z kovových drátů a doplněné barevnými detaily z drátěné krajky. Výstava se uskuteční v křížové chodbě minoritského kláštera ve Štítného ulici, kde bude k vidění až do neděle 7. října 2018. Slavnostní vernisáž proběhne ve čtvrtek 7. června od 16.00 hodin za hudebního doprovodu Komorního souboru Jindřichohradeckého symfonického orchestru.

Alexandra Zvonařová