25.4 C
Jindřichův Hradec
18.06. 2024
Články

Výstava Dagmar Lühringové a Václava Novotného v Muzeu fotografie a MOM

Společná výstava Dagmar Lühringové a Václava Novotného prezentuje dva póly přístupu k fotografii. V případě první vystavující je prezentován nejen cyklus Zátiší, ale i Rezaviny. Václav Novotný do výstavy zařadil cyklus Severočeská krajina.

Fotografické cykly z let 2016 – 2021

Dagmar Lühringová a Václav Novotný jsou zakládajícími členy jabloneckého fotoklubu Balvan, Novotný však nyní působí zejména jako předseda spolku F2020, který taktéž sídlí v Jablonci nad Nisou. Nevystavují spolu poprvé, jejich tvorba je ale velmi odlišná. Snímky Dagmar Lühringové jsou intimní a inspirované starými holandskými mistry. Výsledný obraz komponuje od samotného počátku. Nehledá tedy již hotové objekty a jejich kompozice, nýbrž je sama vytváří a aranžuje. Digitální fotoaparát už je jen prostředkem k finálnímu zachycení toho, co autorka připravila. Na jejích zátiších, která vznikala v posledních pěti letech, se ze tmy vynořují zdánlivě obyčejné předměty, jako je nádobí, kuchyňské přístroje, ale i květiny, ovoce a zelenina. Jednoduše prosté a skromné motivy. Lühringová sahá ale i po zobrazení předmětů nevšedních, zobrazuje pomíjivost lidské existence (vanitas), laboratorní přístroje, karty a mapy nebo staré fotoaparáty. Autorka sama ke své tvorbě uvádí, že fotí pouze to, co neuteče a co jí nenadává.
Novotný, jenž je držitelem ocenění National Geographic v kategorii krajina z roku 2008, si musí za svými snímky dojít. Jeho tématy jsou především krajina pod Ještědem a nevšední atmosferické jevy, na které mnohdy trpělivě čeká, než stiskne spoušť. Obraz následně upravuje v počítačových programech tak, aby zvýraznil to, co je na něm důležité. Novotného zajímá také spojení přírody s lidskou činností. Mnohdy se tak z idylického záběru vynořují lidská sídla, nebo necitlivé zásahy do krajiny. V kontextu jižních Čech je to možnost, jak se seznámit s krajinou, která má zcela jiný profil, než ta naše.

Více informací: www.vanov.eu, www.balvan.net