Rok 2022 uplynul jako voda v říčce Kamenici a stal se historií, za níž se můžeme jen ohlédnout. V následujících řádcích tak učiníme, stejně jako v letech předešlých.
Po dvou „covidových“ letech jsme se dočkali, kromě prvních měsíců, téměř standardních podmínek, což umožnilo konání akcí bez nepříjemných omezujících opatření.
Nejprve se budeme věnovat výstavám, které pracovníci muzea připravili pro své návštěvníky. V lednu a únoru „dobíhala“ z roku 2021 výstava fotografií Míly Hoška Zimní Kamenice, jejíž návštěvnost ještě negativně ovlivnila panující proticovidová opatření. V březnu a dubnu patřila výstavní síň již šestému pokračování volného výstavního cyklu Jen tak si sbírám – tentokrát s názvem Medaile a plakety ze sbírky Rudolfa Fojtíka. V květnu jsme si výstavou Jarmila Hanzálková připomněli 30 let od úmrtí této významné osobnosti Kamenicka. V červnu vystavil své fotografie Martin Zeman pod titulem Svět kolem nás. Červencová výstava se tradičně váže k letnímu festivalu Hračkobraní. V uplynulém roce se prezentovali výrobci hraček, jejichž produkce se pyšní označením Správná hračka a zároveň jsou účastníky festivalu – Správná hračka na Hračkobraní. V srpnu vystavila své Cínované šperky Lenka Přesličková. V září a říjnu se nám, díky nevšední vstřícnosti paní Čamrové, podařilo uspořádat mimořádnou výstavu Kroje a ruční výšivky Boženy Smrčkové. Na zahájení vystoupili členky a členové Krojové družiny z Jarošova nad Nežárkou, a ještě více tak obohatili ojedinělou přehlídku originálních ručních prací, kterou po dva měsíce mohly obdivovat stovky spokojených návštěvníků. Na závěr roku byla připravena výstava Podmalby na skle ze sbírek muzea, která představila počtem nevelký, ale velmi cenný soubor těchto artefaktů. Připočtemeli ještě venkovní výstavu fotografií Vlastiny Nýdlové, která se uskutečnila v srpnu v zámecké zahradě, uspořádalo muzeum celkem 9 výstav, které shlédlo téměř 12,5 tisíce návštěvníků.
Většina dalších každoročně se opakujících akcí se uskutečnila podle plánu a bez omezení. V pátek 20. května proběhla již 13. Kamenická muzejní noc. Muzeum se zapojilo rovněž do organizace Velkého kamenického dětského dne 1. června. V červenci a srpnu proběhlo celkem osm akcí v rámci Kamenického kulturního léta (koncerty a divadelní představení pro děti i dospělé). Ve dnech 13. – 17. července se konal v areálu zámku a zámecké zahrady 16. ročník Hračkobraní – festivalu hraček z přírodního materiálu. Představilo se na něm celkem 15 výrobců originálních hraček. Po více než desetileté odmlce mezi nimi byl i výrobce stavebnice Merkur. V rámci doprovodného programu si návštěvníci, vedle mnoha loutkových i činoherních pohádkových divadelních představení, mohli vybírat z téměř 30 nejrůznějších tvořivých dílen. Pomyslnými branami festivalu prošlo více než 6 tisíc návštěvníků. Na tomto místě chceme ještě jednou vyjádřit velké poděkování všem sponzorům, kterými byli: Kraj Vysočina, Město Kamenice nad Lipou, Nadační fond pro Pelhřimovsko, Kokinetics s. r. o., I. Kamenická stavební a obchodní firma s. r. o., Edscha Automotive Kamenice s. r. o, Dřevozpracující družstvo Lukavec v. d., Pivovar Kamenice, s. r. o., AVE CZ, s. r. o., Elektro Hadrava s. r. o. a Jednota Kamenice nad Lipou s. d. Děkujeme, že i díky vaší podpoře můžeme festival pořádat v tomto rozsahu.
V pátek 11. listopadu se uskutečnil Svatomartinský průvod, který bohužel tentokrát provázela nebývalá smůla. Nejprve na poslední chvíli vypadlo domluvené hudební vystoupení a nakonec (díky závadě na automobilu) nedorazil ani kůň s představitelem sv. Martina. Navzdory tomu ale akce zaznamenala opět velkou účast, takže nádvoří zámku bylo zcela zaplněné. Po dvouleté odmlce se podařilo uspořádat tradiční Vánoční jarmark, tentokrát přímo na náměstí.
Závěrem bychom rádi poděkovali všem partnerům a podporovatelům za spolupráci v uplynulém roce a popřát jim i všem občanům Kamenice nad Lipou jenom to dobré v celém roce 2023.
Text: Petr Pech – foto: archiv muzea