27.5 C
Jindřichův Hradec
19.07. 2024
Články

Z cyklu Jindřichův Hradec ve sbírce muzea „DOLNÍ NÁMĚSTÍ – SVĚDEK DĚJIN“

První výstava z připravovaného cyklu „Jindřichův Hradec ve sbírce muzea“ ponese název „Dolní náměstí – svědek dějin“ a bude od rozvolnění epidemiologické situace (plánováno od 22. dubna) k prohlédnutí v konferenčním sále muzea.

Starým náměstím, které je zároveň nejčastěji přejmenovávaným místem v Jindřichově Hradci, doslova procházela historie. Celé generace fotografů a malířů ve svých dílech zachycovaly nesčetnou řadu významných událostí, které se na náměstí uskutečnily, ať se jednalo o církevní slavnosti, přehlídky vojáků 75. pěšího pluku, jindřichohradeckých ostrostřelců, místních Sokolů, odhalování pamětních desek či o politická shromáždění a návštěvy různých významných osobností. Taktéž zachycovaly i smutné mezníky z naší historie, například vypuknutí 1. světové války nebo nacistickou okupaci. Na fotografiích, pohlednicích a uměleckých předmětech proto můžeme zmapovat přeměny náměstí, které už po několik staletí plní funkci pomyslného středu města a průsečnice hlavních dopravních cest. Pomocí archeologických nálezů přiblížíme také jeho historický vývoj od poloviny 13. století po ničivý požár 19. května 1801, od kterého uplyne v letošním roce 220 let.

Výstava se dokumentační formou zaměří zejména na poslední století habsburské monarchie, dále představí podobu náměstí za první republiky, Protektorátu Čechy a Morava, doby socialistického Československa včetně období demokratických změn na konci 80. let 20. století. Výstavu zakončíme proměnou náměstí při jeho postupné obnově v první polovině 90. let 20. století.

Jakub Valášek