19.8 C
Jindřichův Hradec
12.04. 2024
Články

Závěrečný koncert Concertino Praga opět na jindřichohradeckém zámku

V Jindřichově Hradci se uskuteční závěrečný koncert v rámci 51. ročníku Jihočeského festivalu Concertino Praga. Na koncertě, který se koná v Rytířském sále jindřichohradeckého státního hradu a zámku v pátek 14. června od 19.00 hodin se představí vítězové prestižní rozhlasové soutěže mladých hudebníků. Letošní ročník soutěže byl vypsán pro kategorie klavír, housle, violoncello a harfa. Koncert v Jindřichově Hradci tradičně završí putování mladých hudebníků po jižních Čechách (Český Krumlov, Bechyně a Třeboň). Jihočeský festival se koná od 10. do 14. června a přímo navazuje na koncert, který se uskuteční v neděli 9. června v pražském Rudolfinu.

Klavír
artcomstudio / Pixabay

Absolutním vítězem 53. ročníku rozhlasové soutěže Concertino Praga, kterou organizuje Český rozhlas, se stal český klavírista Jan Čmejla. Na koncertech se dále představí také vítězové ostatních kategorií – violoncellista Syon Najman z Bulharska, polský houslista Wiktor Dziedzic a ruská harfistka Aleksandra Arsenova. Mezi dalšími účinkujícími budou nositelé druhých cen – klavíristka Eliška Tkadlčíková z České republiky, violoncellistka Mariia Slashcheva z Ruska, bulharská houslistka Lora Markova a harfistka Yelyzaveta Rakovska z Ukrainy. Českou republiku budou na koncertech v jižních Čechách reprezentovat také houslistka Klára Erdingerová a harfista Martin Sadílek, kteří v mezinárodním klání obdrželi čestná uznání. Pro posluchače stanice Český rozhlas Vltava bude připraven přímý přenos z vystoupení v Rudolfinu a Jindřichova Hradce, ostatní koncertní vystoupení odvysílá stanice se záznamu.

Speciální doprovodnou akcí Jihočeského festivalu bude vypravení hudebního parního vlaku Concertino Praga, kde vítězové soutěže rozezní své nástroje nejen ve vlaku, ale i na vlakových zastávkách. Vlak vyjíždí z Jindřichova Hradce v sobotu 15. června v 10:44.

Concertino Praga 2019 finančně podpořily Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury, Hlavní město Praha, město Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj, Nadace Bohuslava Martinů, Nadace Českého hudebního fondu.

Jihočeský festival Concertino Praga se koná pod záštitou starosty města Jindřichův Hradec Stanislava Mrvky.

Partnerem Concertino Praga jsou Jindřichohradecké místní dráhy.

Vstupné 100,-, 90,- Kč.

Předprodej vstupenek v pokladně KD Střelnice od 31. 5. 2019.