4 C
Jindřichův Hradec
17.04. 2024
Uncategorized

Zdeňka Skořepová a její tvorba za posledních dvacet let

Zdeňka Skořepová a její tvorba za posledních dvacet let

16. 6. 2016 (čtvrtek) od 16:00 – vernisáž;

výstava potrvá do 14. 8. 2016;

Muzeum Jindřichohradecka – Jezuitský seminář;


Zdeňka Skořepová a její tvorba za posledních dvacet letDne 16. června v 16.00 hodin začne ve výstavní síni „V jezuitském semináři“ výstava jindřichohradecké výtvarnice Zdeňky Skořepové. Po tématicky ucelených výstavách na začátku  nového milénia se bude jednat o průřez celou tvorbou vzniklou za posledních dvacet let. V roce 2000 vystavila autorka drobné akvarelové studie a obrazy inspirované cestami po Asii. O tři roky později na výstavě nazvané Kopie středověké malby nás autorka pozvala doslova do své dílny, kde vznikly úchvatné kopie obrazů předních středověkých malířů, např. Mistra Theodorika či Mistra vyšebrodského oltáře. Letošní výstava bude ovšem jiná, obrazy vzniklé v poslední době se tématicky ubírají jiným směrem, do nitra autorky.

Zobrazují její až fantaskní vnitřní světy, niterní prožitky a životní zkušenosti. V obrazech se často kloubí snové krajinné výjevy s figurálními motivy, objevuje se symbolika času, pomíjivosti. Prolíná se v nich lidská existence uprostřed všeobjímající a všemocné matky přírody, jakožto hlavní hybatelky koloběhu života a smrti. Během těchto dvaceti let se opět začala Zdeňka Skořepová věnovat portrétu, vznikly např. rozměrné portréty rodinných příslušníků. Průřez tvorbou doplní autorka několika trojrozměrnými díly, drobnými mramorovými sochami vytvořenými v italské Carraře, kam v posledních letech opakovaně jezdí a přímo na místě díla sochá.

Výstava potrvá do 14. srpna a je uspořádaná zpětně k malířčinu životnímu jubileu. Srdečně tedy zveme všechny přátele a uměnímilovné obyvatele našeho města.

Jakub Valášek