10.3 C
Jindřichův Hradec
26.05. 2024
Články

Žirovničtí ochotníci uvedou o prázdninách hru Nebe na zemi

Jaké je nebe na zemi?

A je to vždycky opravdové nebe? Na tyto otázky by měla odpovědět inscenace hudební komedie Jiřího Voskovce a Jana Wericha v úpravě Jana Wericha a Františka Rachlíka s hudbou Jaroslava Ježka a Václava Trojana Nebe na zemi, kterou uvedou žirovničtí ochotníci 4., 5., 6. a 7. července od 21 hodin a 9. a 10. srpna od 20 hodin.

Žirovničtí ochotníci uvedou o prázdninách hru Nebe na zemi V režii Růženy Čadkové a Saši Kusiové předvedou v Přírodním divadle věci uvěřitelné i k neuvěření, směšné i mordýřské Nikola Kasalová, Jana Matoušková, Dana Šuhájková, Jana Voharčíková, Pavel Pána, Václav Matějů, Martin Kasal, Slávek Čadek, Láďa Šimek, František Musil, Karel Šimánek, Lukáš Hryzák a další aktéři. Diváky zavedou na chvíli na Olymp, kde se poškorpí božští manželé Jupiter a Juno, načež Jupiter, protřelý svůdník, sestoupí na zem a promění se v mládence Camilia, aby si užil slastí pozemské lásky, ale i společnosti lidí, které obdivuje, jak se dovedou prát se životem. A tady, na zemi, se začne odvíjet odpověď na otázku, zda záleží jen na lidech, jestli si udělají na zemi nebe nebo peklo. Nebeskou pohodu na zemi kazí žárlivost notáře Bartola, stejně jako vypočítavost a faleš kněze a kostelníka Jupiterova chrámu nebo vražedná nenávist paní Catastrofy vůči švagrovi, potenciálnímu dědici jejího a manželova majetku. Nebeskou pohodu naopak navozuje láska mezi Amatantou a Camiliem, i když doprovázená božským hřměním. A odpověď na otázku týkající se nebe na zemi dává Amaranta v závěru hry, když říká:„…kdybychom čekali, až budeme bez chyby, nikdy bychom nemohli začít něco lepšího. A tak začneme takoví, jací jsme.“ Vytvořit si nebe na zemi není tedy podle V+W bez šance.

Lístky na divadlo jsou od 17. 6. v předprodeji v Kavárně U Kuše, Havlíčkovo náměstí 101, tel.: 607 100 011, 606 407 393 nebo v Přírodním divadle před představením.

Situace humorně hravé i satiricky výsměšné oživí písně Na nirvanu, na Olymp, na nebe nevěřím.., Kdybych já uměl psát básně, Šaty dělaj člověka, Kytice, Stoprocentní muži a další, které v aranžmá a s hudebním doprovodem Pavla Masopusta zazpívají herci.

Diváci se mohou těšit také na nápadité kostýmy, tentokrát inspirované starověkými řeckými a římskými vzory, které navrhly a ušily nebo vybraly a přešily z bohaté kostymérny divadelního spolku Marie a Milada Kasalovy.

Marie Fronková

Nebe na zemi - Divadelní spolek Žirovnice