20.4 C
Jindřichův Hradec
18.06. 2024
Články

ZOO Hluboká slaví v květnu 80 let

Skvělým nápadem knížete Dr. Adolfa ze Schwarzenbergu a jeho urozené choti Hildy byla poprvé otevřena veřejnosti 1. května 1939 zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou. Patří tak k nejstarším zoologickým zahradám v České republice. Oslavme tedy společně 80. výročí jejího založení a nahlédněme do starých časů. Na akci vás potěší swingová hudba, pro nejmenší vystoupí Yvetta Blanarovičová s písničkami pro děti a také Michal Nesvadba z Kouzelné školky. Přijede také návštěva z minulosti a to samotný zakladatel zoo v historickém voze. O jeho výpravách do Afriky se dozvíte na přednáškách a atmosféru dokreslí rytmy bubnů. Přijďte nás podpořit v kostýmech z 30. let a užít si sváteční odpoledne.

ZOO Hluboká slaví v květnu 80 letV loveckém zámku Ohrada na Hluboké, kde již před založením zoo dlouho fungovalo „lesní a lovčí museum“ přebýval a zpracovával své sbírky cestovatel, lovec a preparátor afrických zvířat Bedřich Machulka, pod jehož vedením podnikal tehdejší majitel hlubockého panství kníže JUDr. Adolf Schwarzenberg se svou manželkou Hildou, princeznou z Luxemburgu a Nassau, cestovatelské a lovecké výpravy do Afriky. Pod vlivem těchto cest Schwarzenbergovi již tehdy chovali řadu druhů exotických zvířat nejen ve Staré oboře, ale také v parku Ohradského zámku. V revíru obory se proháněly africké antilopy, mandžuští jeleni, jihoameričtí nandu nebo australští klokani. Obora ani park ale nebyly zpřístupněny. O založení malé veřejnosti přístupné zoologické zahrady v tomto parku rozhodl Dr. Schwarzenberg již na podzim roku 1937.

Mnoho věcí se od prvního otevření změnilo, zoo se rozšířila o mnoho metrů čtverečních, přibylo i exotických zvířat.

Výstavbou i celou organizací, včetně zajištěním zvířat, pověřil kníže svého vrchního lesního správce Františka Janovského, který také celou myšlenku pravděpodobně knížeti vnuknul, ačkoli ve svých zprávách výslovně opakuje, že se jednalo o „skvělý nápad knížete a jeho urozené choti“.

Zoologická zahrada přečkala i válku bez větších škod, a i když se během války ani dlouho potom nemohla rozvíjet, přes všechny následující těžkosti vytrvala a dočkala se naplnění Janovského „věštby“, kterou napsal v jednom ze svých článků ještě před otevřením zoo: „Není pochyby, že zřízení zoologické zahrady na Ohradě bude míti značný význam netoliko pro Hlubokou, nýbrž pro celý Jihočeský kraj“.