14.01. 2025
Články

Spolek přátel starého Jindřichova Hradce oslaví 100 let

V pondělí 9. prosince 2024 si členové spolku i zvaní hosté připomenou, že je tomu už 100 let od chvíle, kdy bylo ustaveno sdružení Přátelé starého Hradce, na jehož tradice dnešní Spolek přátel starého Jindřichova Hradce navazuje. Při této příležitosti bude slavnostně pokřtěna kniha Dagmar Blümlové o historikovi a dlouholetém předsedovi spolku Janu Mukovi, která vychází s podporou Jihočeského kraje a města Jindřichův Hradec. Setkání završí přednáška docentky Dagmar Blümlové Jan Muk a Jindřichův Hradec. Oslava proběhne v konferenčním sále Muzea Jindřichohradecka ve Štítného ulici 124/I od 17.00 hodin.

Sdružení Přátelé starého Hradce bylo ustaveno v říjnu roku 1924, kdy se na výzvu profesora Milana Gantnera sešli „zájemníci o staré památky a utvořili korporaci, jejíž úkoly staly se během debaty dalekosáhlými.“ Sdružení si vytklo za cíl chránit veřejné i soukromé památky a komunikovat s majiteli i s veřejností o nebezpečí zničení památek. Za tím účelem chtělo pořádat výstavky, kursy a přednášky, pořádat exkurze členů k veřejným památkám i do soukromých sbírek a dokumentovat předměty a stavby kulturní hodnoty. Hned počátkem prosince téhož roku uspořádalo sdružení výstavu cínu a miniatur, jejíž výtěžek i nově zakoupená vitrína pro výstavní účely měly být věnovány „restauraci městského muzea“. Z původně stolní společnosti zájemců o místní historické, přírodní a kulturní památky se postupně utvářelo sdružení, které o tři roky později schválilo své stanovy a oficiálně se jako spolek ustavilo v lednu roku 1928. V té době měl spolek přes sedmdesát členů a městské muzeum již sídlilo v budově bývalého jezuitského semináře na Balbínově náměstí, kde jsou umístěny jeho hlavní stálé expozice dodnes. Právě podpora muzea a pomoc při sbírání a uchování movitých historických památek, stejně jako popularizace regionální historie pořádáním přednášek a vydávání publikací doplňovaly hlavní cíl činnosti spolku, jímž byla péče o památky ve městě a okolí. Spolek se tak podílel např. na obnovení nástěnných maleb v křížové chodbě minoritského kláštera v Jindřichově Hradci, restaurování sloupu Nanebevzetí Panny Marie na náměstí Míru, renovaci náhrobních kamenů a na řadě další oprav.

V současné době má spolek téměř dvě stovky aktivních členů, pořádá úspěšné přednášky a exkurze a jeho existence i činnost jsou pevně spojeny s dvěma největšími institucemi pečujícími o bohaté tradice i památky regionu – se Státním hradem a zámkem Jindřichův Hradec a Muzeem Jindřichohradecka, které poskytuje prostory pro činnost spolku, podílí se na propagaci jeho činnosti a vydává Vlastivědný sborník Dačicka, Jindřichohradecka a Třeboňska. Poděkování patří také městu Jindřichův Hradec za finanční podporu spolkových aktivit.

Do činnosti spolku se výrazně otiskla činnost jeho dlouholetého předsedy Jana Muka (1901- 1980), pedagoga, historika, kronikáře, muzejníka a nadšeného propagátora regionální historie. Spolek se proto rozhodl při příležitosti 100. výročí ocenit jeho zásluhy vydáním publikace Jindřichův Hradec v životě a díle historika Jana Muka. Přípravy se ochotně ujala na výzvu výboru SPSJH docentka Dagmar Blümlová, autorka řady monografií z oboru kulturní historie, emeritní pedagožka Jihočeské univerzity, která má blízký vztah k našemu městu a během svého profesního života se osobnosti Jana Muka průběžně věnovala. Publikace obsahuje úvodní stať nazvanou Jan Muk – život proměněný v službu městu, poté následuje výběr z jeho díla. V průběhu večera bude publikace k dispozici za zvýhodněnou cenu.

Štěpánka Běhalová a Jan Mikeš