8.1 C
Jindřichův Hradec
29.05. 2024
Články

Expozice na Staré radnici je rozšířena o nové modelové kolejiště

Kouzlo návratu do bezstarostných dětských let

Expozice na Staré radnici je rozšířena o nové modelové kolejištěDivácky atraktivní kolejiště, na kterém může návštěvník postupně objevovat nové scenérie a nová zákoutí a přitom si vychutnávat rozmanitý železniční provoz. Návrh nevychází z žádné konkrétní předlohy, vše je tedy pouze dílem fantazie. Námětem je hlavní jednokolejná trať, procházející zvlněnou letní krajinou, která nabízí všechny žádané atributy, jako jsou mosty, tunely, skály, hrady, vodní plochy a podobně. Pohodovou atmosféru prázdnin a času dovolených dotváří dětský stanový tábor, kempy, tábořiště a množství turistů v okolí.

Kolejiště je řízeno digitálně, a proto může být i na jednokolejné trati znázorněn reálný železniční provoz. Skryté nádraží umožňuje střídání vlaků, další možnosti nabízí i provoz na několika vlečkách a v prostoru původního depa.

Dění na kolejišti lze oživit pomocí tlačítek, kterými se uvádějí do pohybu interaktivní prvky či některé figurky. Nechte se inspirovat nebo alespoň na chvíli vtáhnout do hry. Přeneste se do podmanivého světa miniaturních železnic, které v sobě dodnes nesou kouzlo návratu do bezstarostných dětských let.

Výstava s názvem Expozice JHMD: Železnice hrou představuje srozumitelnou a zábavnou formou historii a současnost lokální rarity jindřichohradeckých úzkokolejek.

Vystavené exponáty jsou zacíleny hlavně na děti. Za maketou ovládacího pultu  si vyzkoušíte, jak strojvedoucí řídí nejznámější úzkokolejnou dieselelektrickou lokomotivu. Pro malé i velké jsou připraveny modely vlaků, s jakými si kdysi hráli naši předci, i ty, s jakými si mohou hrát dnešní děti.

Mezi nimi pochopitelně nechybí ani vozidla, která jezdila nebo dodnes stále ještě jezdí po našich úzkokolejkách. Některé z nich uvidíte v pohybu na modelovém kolejišti.

V dětském koutku si děti mohou sestavit vlastní lokomotivy nebo rovnou celý vlak z několika druhů stavebnic. Náročnější návštěvníci si sami podle vlastního zájmu v dotykovém informačním kiosku najdou podrobné údaje o historii tratí nebo
o používaných vozidlech.


Stará radnice v Jindřichově Hradci