16.1 C
Jindřichův Hradec
23.06. 2024
Články

Jihočeský komorní festival již podevatenácté a nejen s českou hudbou

19. ročník hudebního festivalu, v jehož čele stojí mezinárodně uznávaná česká violistka Kristina Fialová, je v letošním roce skutečně pestrý. Osm koncertů včetně festivalového „prologu“ čeká posluchače v krásných prostorách jihočeského kraje a nabídne přední české umělce i zahraniční hosty z Estonska, Slovenska a Japonska. 

První festivalový koncert zazní v kostele sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci 6. července a představí se ředitelka festivalu, violistka Kristina Fialová spolu s přední českou harfistkou Dominikou Svozilovou a uznávanou estonskou flétnistkou Oksanou Sinkovou. Tato neotřelá kombinace nástrojů je vskutku unikátní a umělkyně zahrají díla od autorů jako G. Faure, A. Pärt či C. Debussy. O týden později se festival přesune do Obrazárny Špejchar v Želči, kde se představí multižánrová zpěvačka, houslistka a kvintoniska Gabriela Vermelho se svým autorským recitálem. 27.července do kostela sv. Jana Nepomuckého na Hlubokou nad Vltavou přijede legendární houslista Václav Hudeček spolu se svým dvorním klavíristou Lukášem Klánským a představí klenoty houslové literatury.

Na začátku srpna dostanou prostor talentovaní umělci nastupující generace – 3.srpna v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Modré Hůrce vystoupí smyčcové kvarteto Siebeneichener Quartett s ryze českým programem. Hudba bez hranic je název dalšího koncertu, který se odehraje 10.srpna v kostel sv. Michaela v Bechyni a název je to opodstatněný. Na koncertě se představí hudebnice ze tří zemí – violistka Kristina Fialová, mezzosopranistka Eva Garajová (SK) a klavíristka Yukie Ichimura (JPN). Na programu koncertu budou originální díla pro toto složení od autorů jako J. Brahmse či F. Bridge stejně jako známá díla A. Dvořáka či W. A. Mozarta. Předposlední koncert festivalu bude opravdu velkolepou oslavou Roku české hudby. Do kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Slavonicích zavítá světově uznávaný Český filharmonický sbor Brno se svým sbormistrem Petrem Fialou a čeká nás mj. nádherná Mše D dur Antonína Dvořáka.

Závěr festivalu se vrátí opět do Jindřichova Hradce a to 30.8., tentokrát do kaple sv. Máří Magdaleny. Koncert bude věnován dvěma umělcům, kteří jsou s Jindřichovým Hradcem spjati – skladateli Viktoru Kalabisovi a cembalistce Zuzaně Růžičkové. Na koncertě vystoupí Kalabisovo trio a mimo dílo V. Kalabise zazní také skladby L. v. Beethovena a A. Dvořáka. Festivalový program pořadatelé představili na koncertním prologu na konci dubna, kde spolu s ředitelkou festivalu Kristinou Fialovou vystoupila vynikající klarinetistka Anna Paulová, a to v prostorách galerie Záliv v Bechyni.

Letošní festival se koná pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje, MUDr. Martina Kuby.

Více informací o festivalu naleznete na www.jkfestival.cz