13 C
Jindřichův Hradec
15.04. 2024
Články

Leden v Leteckém muzeu Deštná očima KHL

Jako každoročně jsme s kolegy začali v lednu jezdit na víkendové brigády do expozic Leteckého muzea Deštná. Postupně renovujeme a rozšiřujeme části, které za deset let existence muzea částečně zestárly. Především kolega Jaroslav Vobr rozšířil expozici v kinosále, kolega Petr Pokorný pak upravil místnost věnovanou poválečnému vojenskému letectvu.

Letecké muzeum Deštná
Letecké muzeum Deštná

V pátek 25. ledna se v konferenčním sále Muzea Jindřichohradecka uskutečnila přednáška Vladislava Buriana na téma: „To nejlepší z činnosti Klubu historie letectví Jindřichův Hradec v roce 2018“. Část akce byla věnována deštenskému Leteckému muzeu, včetně představení loňských novinek v expozicích. Na únor Klub připravil velice zajímavou besedu s názvem: „Kluci z leteckého Display teamu; Václav Vašek, František Hlavnička a Oldřich Pelčák“. Rok se totiž s rokem sešel a Klub historie letectví Jindřichův Hradec opět přivítá legendy československého poválečného vojenského letectva Václava Vaška ze Žatce, Oldřicha Pelčáka z Prahy a Františka Hlavničku z Bechyně. Tito tři vzdušní mušketýři zavzpomínají na doby, kdy jednotlivě či s Display teamem šířili slávu našeho letectva v Československu i v zahraničí. Jak výstižně napsal v jednom svém mailu plk. v. v. Václav Vašek: „Představíme pár slajdů a videí o tom, jak se hnuly ledy v druhé polovině osmdesátých let uvolněním informovanosti veřejnosti o vojenském letectvu, jak pokračovalo předvádění vojenské letecké techniky u nás a jak tato aktivita následně přerostla do mezinárodního měřítka. To vše fungovalo do doby, kdy letectvo souběžně s celou armádou, cestou permanentní redukce, dospělo do stadia komorního sboru …“ Beseda se uskuteční v konferenčním sále Muzea Jindřichohradecka v pátek 22. února 2019 od 18 hodin, vstup je volný. 

Chcete-li se dozvědět více o činnosti Klubu historie letectví Jindřichův Hradec, navštivte naše webové stránky: www.khl-jhradec.cz, nebo profil na facebooku Letecké muzeum Deštná. Těšíme se na setkání!

Vladislav Burian (Zpravodaj Deštenska 2/2019)


Letecké muzeum Deštná