1.1 C
Jindřichův Hradec
25.04. 2024
Kultura

Letecké muzeum Deštná

Letecké muzeum Deštná
  • Letecké muzeum DeštnáLetecké muzeum Deštná
  • nám. Míru 61, Deštná 378 25
  • FACEBOOK
  • [email protected]
  • tel.: +420 723 518 377 (mimo otevírací dobu zasílejte pouze SMS)

Expozice Leteckého muzea v Deštné, kterou vytvořili členové Klubu historie letectví (dále KHL) v Jindřichově Hradci v objektu bývalého kina města Deštná, je rozdělena na válečnou a poválečnou část.

Letecké muzeum Deštná

Dlouho připravované expozice popsány v části, vývoj civilního a vojenského letectví na jihu Čech a je zvláště věnována osudu československých pilotů, kteří bojovali ve druhé světové válce. V těchto desetiletích odhlédnuto milník v historii národních vzpomínají položek z pozůstalostí zemřelých válečných veteránů a modlitební místnosti. Muzeum, které vzniklo v bývalém kině v Deštné, představuje největší legendy československého letectví, kromě toho také některé z méně známých pilotů z jižních Čech, kteří dosáhli mimořádného úspěchu.

Výstavní haly jsou rozděleny do dvou místností. Ve vstupní hale je kopie Pilot helmy, ve kterých expozice změní osudy československých letců ve druhé světové válce. Exponáty v bývalých sálech poskytuje návštěvníkům všechny detaily, připomínající české letu a vojenské, stejně jako pořízení třinácti studijních cest klubu v zahraničí.

Letecké muzeum Deštná

Základem portfolia se skládá ze sbírek sdružení, ale i dárky a pronájmu předmětů. Mezi unikátními kousky součástí vnitřního vybavení Messerschmitt Me-109, kormidlo z Heinkel část H-219 Uhu z mé vlastní sbírky (jediný známý v Evropě – kamufláž od jara 1945), nebo dokonce výstřel přes kyslíkovou láhev od Spitfire Sgt . Karel Pavlík, který přišel do tohoto stroje na 5. 5. 1942 u Ypres zabil. Další unikátní je vrak Liberator PP-Y, ve které československá posádka zahynula na ostrově Hoy, a bylo zjištěno, členové sdružení.

Modlitebna hned vedle pilotní přilby je předložit jména všech zesnulých pilotů. Podrobné životní příběhy nás přiblíží k jejich osudů, a fotografie dokumentující umístění jejich hrobů. Prostoru dominuje obrovské postavy britské hřbitově u Brookwood, kde mnoho československých pilotů válečných jsou pohřbeni. Pod obrázkem je skutečný hrob, obklopené ze všech stran půdy z hrobů pilotů.

Letecké muzeum Deštná

V projekci a přednáškový sál s kapacitou 60 míst, historických a současných filmů může být viděn s letec tématu. Fotografie, Muzeum místa výroby na filmového archivu České televize a RAF Museum TV. Široký sortiment je doplněn vlastními dokumenty členů klubu, kteří učinili v třinácti studijních cest do zahraničí na tratích po pilotů československé války. Promítací sál slouží také rozhovory s historiky, Aviatikern, pilotů a letců veteránů. Speciální přednášky, které drží reproduktor, některé v angličtině, je také zaměřena na studenty.


PROVOZNÍ (OTEVÍRACÍ) DOBA

(ŠKOLNÍ VÝLETY SI MOHOU OTEVÍRACÍ DOBU ZVOLIT SAMI DLE JEJICH PROGRAMU)

ČERVENEC A SRPEN

pondělí                    ZAVŘENO

úterý – neděle         9:30 – 17:00

KVĚTEN, ČERVEN A ZÁŘÍ

pondělí                 ZAVŘENO

úterý – neděle      11:00 – 17:00

DUBEN A ŘÍJEN A AUTOBUSOVÉ VÝPRAVY NA OBJEDNÁVKU.

LISTOPAD – BŘEZEN ZAVŘENO Z DŮVODU ÚPRAV EXPOZICE

————————-

Vstupné je 130 Kč / osoba

senioři a děti do 15 let 70 Kč / osoba

Školní výlety 80 Kč / osoba / Letecké muzeum a Provaznické muzeum K. Klika (při plánování školního výletu vám nabízíme možnost muzea otevřít dle vašich požadavků na základě telefonické domluvy)


Zakladatelé Leteckého muzea Deštná:

Město Deštná
www.destna.cz

Klub historie letectví Jindřichův Hradec
http://www.khl-jhradec.cz/


Česká televize: Letecké muzeum v Deštné obohatila nová křídla i vystřelovací křeslo

Mapa


Zvětšit mapu

Zvětšit mapu