Všechny zájemce zveme do konferenčního sálu v areálu kláštera minoritů, kde jsme připravili výstavku Bedřich Smetana a Jindřichův Hradec.
Letošní 200. výročí narození významného českého hudebního skladatele Bedřicha Smetany (1824‒1884) je
také ústředním tématem celonárodního Roku české hudby 2024. Bedřich Smetana se narodil v Litomyšli, kde získal první hudební vzdělání. V létě roku 1831 se rodina přestěhovala do Jindřichova Hradce, kde si otec najal panský pivovar. Zde malý Bedřich navštěvoval hlavní školu a první dva ročníky gymnázia. Hudební vzdělání mu poskytl zdejší ředitel kúru František Ikavec a složil zde i svou první skladbu kvapík D dur.
V létě roku 1835 rodina město opustila a Bedřich studoval na gymnáziích v Jihlavě, Německém Brodě, Praze a Plzni. Od roku 1843 působil jako hudebník a hudební pedagog v Praze, v letech 1856‒1861 ve Švédském Göteborgu jako klavírní virtuos, dirigent a pedagog. Odtud se vrátil zpět do Prahy, kde se stal v roce 1866 prvním kapelníkem Prozatímního divadla. Poslední desetiletí svého života strávil následkem vleklé choroby v Jabkenicích.
Výstava představuje návštěvníkům skladatelovu osobnost a dílo a akcentuje pobyt malého Bedřicha v Jindřichově Hradci v letech 1831‒1835. Návštěvníci si připomenou skladatelovu první skladbu, která vznikla právě v Jindřichově Hradci, tehdejší bohatý společenský život, jehož se Smetanovi aktivně účastnili, ale též nešťastnou událost, která ovlivnila pozdější Smetanovu ztrátu sluchu, osobní návštěvu skladatele v Jindřichově Hradci v roce 1872 i ohlasy jeho osobnosti ve městě – pamětní desku, osudy Smetanova zátiší, uvedení oper ve městě a zdejší pěvecký sbor, který nese jeho jméno.
Kromě rukopisných a tištěných hudebnin s díly Bedřicha Smetany si zájemci mohou prohlédnout například původní nárožní ceduli, která označovala Smetanovu ulici, dvojici zlatých dámských náušnic darovaných Bedřichem Smetanou rodině strýce Jana Lynka a též nejnovější „smetanovský“ přírůstek do sbírky grafiky – vícebarevný linoryt Bedřicha Smetany, který pro Muzeum Jindřichohradecka zhotovil grafik Pavel Piekar při příležitosti skladatelova 200. výročí narození. Výstava je přístupna do 13. října 2024.
Štěpánka Běhalová (NOVUM 2024/08)