16.8 C
Jindřichův Hradec
24.07. 2024
Články

Myslete na prevenci. Otestujte se zdarma na infekční nemoci | PREVENT 99

Nezisková organizace PREVENT 99 poskytne zájemcům z řad široké veřejnosti bezplatné a anonymní testování na žloutenku typu B a C, HIV i syfilis. Lidé mohou přijít bez objednání. Odběrová sanitka bude přistavena ve středu 27. 9. 2023 v Jindřichově Hradci na parkovišti u zimního stadionu od 14 do 17 hodin.

Samotný test bude v odběrové sanitce provádět zdravotník z kapilární krve odebrané z prstu. Po vyšetření se každý otestovaný dozví svůj výsledek hned na místě během několika minut.

Testy dokážou odhalit nejen nemoci jako je žloutenka typu B, HIV, syfilis, ale i žloutenku typu C. „Lidé mají často z testování obavy nebo si naopak myslí, že se testovat na takové nemoci nemusejí. Někdy se domnívají, že žloutenka typu C je nemocí narkomanů, ale tak to není. Řada nakažených drogy nikdy nebrala a o nemoci se dozvěděla náhodou,“ vysvětluje vedoucí Kontaktního centra PREVENT v Jindřichově Hradci Jakub Novák.

V České republice trpí žloutenkou typu C odhadem až 80 tisíc lidí. Za přenosem může stát nechráněný pohlavní styk, ale také nesterilní tetování nebo piercing. Onemocnění může dlouhou dobu probíhat zcela bez příznaků. Pokud se nemoc včas neléčí, může se stát chronickou. Testování je příležitost, jak infekci odhalit a získat potřebné informace pro prevenci, popř. léčbu. „Léčba žloutenky typu C se v posledních letech výrazně změnila a je velmi účinná. Šance na vyléčení je téměř stoprocentní,“ dodává Jakub Novák a zve všechny, kteří o testování přemýšlejí, aby přišli.

Mobilní testování pro veřejnost zajišťuje PREVENT 99 ve spolupráci s Českou společností AIDS pomoc. Bezplatné testování podpořila společnost AbbVie.