V sobotu 16. března odstartuje třítýdenní hra Velký Bratr, které se zúčastní několik stovek mladých lidí z celé České republiky. Jedná se o hru, která vznikla na motivy románu 1984 spisovatele George Orwella. Probíhá na pozadí každodenního života a umožní účastníkům vyzkoušet na vlastní kůži, jaké pocity lze zažít v totalitním prostředí. Autorem projektu je Tom Kocmi a samotnou hru pořádá přes 10 mladých lidí v rámci neziskového spolku StopTime.
Velký Bratr je největší projekt neziskového spolku StopTime, který zábavným způsobem účastníkům přibližuje atmosféru dystopického světa dle knižní předlohy. Po dobu tří týdnů se hráči ocitají ve světě, kde se střetává Strana, jež v čele s Velkým Bratrem určuje chod země, a proti ní stojí odboj, který se snaží ideály Strany pošpinit a její představitele svrhnout. Strana drží pevnou ruku především díky diktátu absurdních zákonů, jejichž plnění se řadí mezi každodenní povinnosti, například nařízení nosit každý den oblečení dané barvy či zákaz podpírání hlavy. Cenzura běží na plné obrátky, dezinformace se neustále produkují na ministerstvu pravdy, možnost vlastních ideálů je omezena, nesympatizující výroky trestané a poslušnost spravedlivě odměněna. Samotní hráči jsou poté pověřováni dohlížením na dodržování stanoveného řádu a to v rámci sociální sítě Strany běžícím na této webové adrese. Hra simuluje pocit paranoi plynoucí z prostředí totality, které ve své knize 1984 vylíčil britský spisovatel George Orwell. Účastníci se navzájem potkávají, vyslýchají, udávají a nakonec i odstraňují dotekem bílé rukavičky symbolizující vaporizaci, proces, kdy je občan eliminován a všechny záznamy o něm smazány, jako by nikdy nežil. Více informací o průběhu lze najít ZDE.
Hra upozorňuje, že ne vše je nemožná realita, a že podobné principy mohou vzniknout i v demokratické zemi. Současně je striktně apolitická a jakékoliv paralely s minulou či současnou politickou scénou vycházejí právě z knižní předlohy.
Velký Bratr poukazuje na sílu a důležitost svobody. Vykresluje, jak by mohla vypadat represivní podoba státu a odpovídá na otázku, proč se má svoboda ve všech podobách bránit. „Oceňujeme, že díky hře se mnoho hráčů zamyslí nad tím, jaký život v dystopické totalitě je a jak významná je svoboda pro náš svět,“ uvádí hlavní organizátor. O hru se zasloužil Tom Kocmi, který si nese mnohaleté zkušenosti s organizací velkých akcí podobného rázu, společně s realizačním týmem, jenž tvoří přes 10 mladých lidí, kteří přípravě věnují stovky hodin volného času.