10.3 C
Jindřichův Hradec
25.05. 2024
Články

Nemocnice Jindřichův Hradec otevřela novou ambulanci hojení ran

Pacienti s chronicky nehojícími se ranami mohou nově docházet do specializované ambulance chirurgického oddělení jindřichohradecké nemocnice. V ambulanci se lékaři zaměřují na takzvané vlhké hojení ran, tedy moderní a účinnou metodu například pro převazy ran u diabetiků po amputaci končetiny nebo u pacientů s bércovými vředy.

„Obdobné centrum funguje v okolí jen v Českých Budějovicích a v Soběslavi. V současné době pacienti z Jindřichohradecka docházeli na převazy na chirurgickou ambulanci. Otevřením specializované ambulance té chirurgické ulevíme a pacientům nabídneme komplexní moderní léčbu,“ vysvětlila MUDr. Nataliya Popovych, která má s vlhkým hojením ran bohaté zkušenosti a ordinaci povede.

Vlhké hojení ran je metoda za použití speciálních přípravků, které vytvoří ideální klima pro ránu, absorbují zápach, napomáhají hojení a udržují ránu v potřebné vlhkosti. „Cílem je maximálně zjednodušit a zefektivnit péči o ránu, aby pacient nemusel místo převazovat několikrát denně ale ideálně jednou za dva až tři dny,“ doplnila MUDr. Popovych. Ambulance sídlí v přízemí polikliniky, zatím je v provozu každé úterý dopoledne a podle potřeby se ordinační hodiny rozšíří. „Po ukončení pilotního provozu ambulance plánujeme navázat spolupráci s organizacemi zajišťujícími domácí péčí tak, abychom se v péči o pacienty s chronickými ranami vhodně doplňovali a nastavili společnou strategii,“ popsal další plány do budoucna primář chirurgického oddělení Nemocnice Jindřichův Hradec MUDr. Lukáš Havlůj, Ph.D.

Mgr. Eliška Čermáková