23.06. 2024
Články

Nový rehabilitační trenažér pomáhá pacientům zpátky na nohy

Thera-Trainer Bemo je důmyslný přístroj pro pasivní, asistenční nebo aktivní pohyb paží a nohou. Díky speciální pojízdné konstrukci může pacient rehabilitovat přímo na lůžku. V Nemocnici Jindřichův Hradec teď pomáhá pacientům na následné intenzivní péči a ARO.

Trenažér umožňuje plynule nastavitelnou dopomocí „šlapat na kole“ nebo trénovat paže u pacientů, kteří takového pohybu sami schopni nejsou. Díky bezpečnému uchycení končetin mohou na přístroji rehabilitovat i nepohybliví pacienti nebo pacienti v umělém spánku. „I takové pasivní cvičení je velmi důležité. Podporuje to prokrvení končetin a těla, zabraňuje tuhnutí tkání, kloubů a přispívá k stimulaci svalů a motoriky. To všechno zlepšuje výkonnost srdce a krevního oběhu, a tím celkovou kondici pacienta,“ vysvětlil fyzioterapeut jindřichohradecké nemocnice Jakub Malý.

Částečně pohybliví pacienti už musí použít vlastní sílu a tam, kde je potřeba, jim Thera-Trainer dopomůže, nebo naopak pro zdatnější pacienty je možnost zvýšit obtížnost. Přístroj je navíc vybavený obrazovkou, na které mohou pacienti sledovat různá motivační prostředí a simulovat tak třeba jízdu na kole krajinou. „Přístroj zaznamenává, jakou silou konkrétní končetina zabírá a vyhodnocuje i posun v čase. Pacienti cvičí dvakrát denně zhruba 15 až 20 minut, dokud nezískají potřebnou sílu, která jim pomůže zpět na vlastní nohy. Vhodně načasované cvičení zkracuje délku pobytu na jednotkách intenzivní a následné péče,“ doplnil Jakub Malý.

Trenažér Thera-Trainer je využíván na oddělení následné intenzivní péče a ARO Nemocnice Jindřichův Hradec a další na oddělení následné a rehabilitační péče.

Text: Eliška Čermáková, Foto: Martin Kozák