22.8 C
Jindřichův Hradec
18.07. 2024
Články

Betlémy muzea Jindřichohradecka na světové výstavě betlémů ve Vatikánu

Bazilika sv. Petra ve Vatikánu každoročně pořádá výstavu „100 presepi in Vaticano“ (100 betlémů ve Vatikánu), která prezentuje 100 vybraných betlémů z celého světa. V závěru minulého roku bylo naše muzeum osloveno Velvyslanectvím ČR při Svatém stolci ve Vatikánu s prosbou o zapojení se do této významné aktivity s cílem prezentovat jihočeskou kulturu. Nabídka nás potěšila a vytipovali jsme několik zajímavých betlémů z naší bohaté sbírky. Po napjatém očekávání byly nakonec vatikánskou komisí vybrány hned dva velmi reprezentativní dřevěné řezané betlémy. Jeden je dílem známého jindřichohradeckého řezbáře Romana Galka a druhý Jiřího Bürgra z Nových Homolí u Českých Budějovic.

„Jedná se o velmi kvalitní umělecká díla s hlubokým duchovním obsahem, která jsou ozdobou jindřichohradeckého sbírkového fondu betlémů. Oba betlémy byly ve Vatikánu představeny veřejnosti 8. prosince 2023 na slavnostní inauguraci výstavy na náměstí sv. Petra za přítomnosti mnoha velvyslanců a vysokých církevních hodnostářů v čele s Mons. Fisichellou a zaznamenaly zvýšený zájem nejen pro svou mimořádnou kvalitu řezby, ale také proto, že se jednalo o jedny z mála českých betlémů, které se kdy ve Vatikánu objevily. Součástí prezentace našeho muzea a jihočeského kraje byla i moje přednáška v papežské koleji Nepomucenum s tématem „Jihočeský advent, Vánoce a betlémy, kterou navštívilo na 150 českých občanů žijících v Itálii v čele s velvyslancem ČR v Římě J. E.  Janem Kohoutem, velvyslancem ČR při Svatém stolci J. E. Václavem Kolajou a ředitelem Českého centra v Římě Robertem Mikulášem,“ sdělila kurátorka fondu betlémů Mgr. Alexandra Zvonařová.

Vzhledem k velkému úspěchu jihočeských betlémů byla velvyslancem ČR v Římě J. E. Janem Kohoutem nabídnuta Muzeu Jindřichohradecka další spolupráce při výstavách betlémů nejenom ve Vatikánu, ale i v dalších místech Itálie.

Ing. Martina Machartová – Muzeum Jindřichohradecka