27.5 C
Jindřichův Hradec
19.07. 2024
Články

Centrální sterilizace v jindřichohradecké nemocnici prošla rekonstrukcí

O bezpečí pacientů se spolu s personálem starají tři nové sterilizátory

Pacienti se sem nepodívají, přesto se tady z velké míry rozhoduje o jejich bezpečí. Centrální sterilizace zajistí, že se na operační sál i na další oddělení dostanou jen naprosto sterilní nástroje. Proces, kterým projde každý použitý skalpel, než se opět dostane na sál, se skládá z několika přesně definovaných a přísně hlídaných kroků. Poslední a klíčovou tečku na této cestě v Nemocnici Jindřichův Hradec zajišťují tři nové parní sterilizátory, takzvané autoklávy, které nahradily 22 let staré předchozí přístroje.

Bourání, přestavba, instalace nových přístrojů, proškolení, testování… tím vší zvládlo projít oddělení centrální sterilizace během pár listopadových dní. Náročná rekonstrukce si ale vyžádala omezení operativy jen na jeden týden. Vrátit chod sterilizace do běžných kolejí se podařilo v rekordním čase. Teď sestrám při jejich práci pomáhá jedna nová myčka a hlavně tři nové parní sterilizátory: „Autoklávy jsou vybaveny nejnovější technologií, umožňují používat automatické cykly, celý proces je tak efektivnější, bezpečnější a v neposlední řadě je se sterilizátory snazší manipulace při zavážení nástrojů,“ popsala výhody nových strojů staniční sestra oddělení centrální sterilizace Hana Šimečková. Celý průběh sterilizace mohou sestry navíc online sledovat na displeji přístroje, všechny hodnoty se přesně zaznamenávají a jakoukoli chybu přístroj ihned nahlásí a vyhodnotí.

Centrální sterilizace jako tichý průvodce bezpečím pacienta

Oddělení centrální sterilizace v Nemocnici Jindřichův Hradec přímo navazuje na centrální operační sály. Veškeré instrumentárium ze sálů putuje sem. Nejprve projde dekontaminací ve speciálním roztoku, následuje strojní mytí nástrojů v myčkách, kde proběhne termická desinfekce a pak nástroje putují na takzvané setování. „Sestry musí u každého nástroje pečlivě zkontrolovat jeho ostrost, funkčnost, musí promazat zámky a případně poslat na servis. Na každý operační výkon je dán přesný seznam instrumentů, podle kterého sestry nástroje setují,“ vysvětlila Hana Šimečková. O tom, že se tady personál o nástroje stará dobře svědčí fakt, že některé instrumenty bezvadně operatérům slouží už přes dvacet let.

Pod tlakem a při vysoké teplotě

Po setování následuje právě parní sterilizace. Celý cyklus sterilizace od zavezení po vyvezení nástrojů trvá 45 minut, samotná sterilizace při 134 °C zabere sedm minut. Z druhé strany autokláv ve skladu sterilního materiálu pak sestry vyndají naprosto sterilní nástroje. Ty jsou pak v kontejnerech označených podle jednotlivých operačních oborů připravené pro instrumentářky a můžou rovnou na sál. Kromě instrumentária na operační sály zajišťuje oddělení sterilizaci zdravotnických prostředků ze všech oddělení nemocnice.

Parní sterilizátory dodala Nemocnici Jindřichův Hradec, a.s. firma BMT Medical Technology, s.r.o. za 5,8 mil Kč. Na pokrytí investice má nemocnice přislíbenou dotaci z programu REACT-EU.

Eliška Čermáková, tisková mluvčí Nemocnice Jindřichův Hradec, a.s.