10.3 C
Jindřichův Hradec
25.05. 2024
Články

Lidé z Jindřichohradecka se mohou nechat bezplatně otestovat na žloutenku, syfilis a HIV

Nezisková organizace PREVENT 99 nabídne široké veřejnosti bezplatné a anonymní testování na žloutenku typu B a C, HIV i syfilis. Lidé mohou přijít bez objednání. Odběrová sanitka bude přistavena na parkovišti sv. Florián v Jindřichově Hradci ve čtvrtek 25.4.2024 od 14 do 17 hodin.

Patnáct minut. Jen tolik času zabere test na infekční nemoci, který je anonymní a zdarma. „Těšíme se na každého, kdo se zastaví u našeho stánku a u testovací sanitky. V naší službě jsme velkými fanoušky testování. Když člověk zná výsledky, alespoň ví, na čem je. A může si buď oddychnout, anebo včas začít s léčbou, což pak zvyšuje šance na uzdravení. Vždy je lepší vědět než nevědět,“ říká Mgr. Viktor Šťástka, vedoucí Kontaktního centra PREVENT v Jindřichově Hradci.

Samotný test bude v odběrové sanitce provádět zdravotník z kapilární krve odebrané z prstu. Po vyšetření se každý otestovaný dozví svůj výsledek během několika minut. Testy spolehlivě odhalí žloutenku typu B a C, HIV a syfilis.

Proč se přijít otestovat? Infekce jako je virus HIV nebo žloutenka typu C se nemusí projevit řadu let. Mnozí tak o tom, že jsou nakažení, ani neví. Bezplatné testování je příležitost, jak nemoc odhalit a získat potřebné informace pro prevenci, popř. léčbu.

PREVENT 99 testuje na infekční nemoci už několikátým rokem. Za tu dobu velký počet lidí s pozitivním testem už nastoupil, nebo úspěšně absolvoval léčbu, která je v dnešní době poměrně jednoduchá, rychlá a vysoce účinná.

Mobilní testování pro veřejnost zajišťuje PREVENT 99 ve spolupráci s Českou společností AIDS pomoc. Bezplatné testování podpořila společnost AbbVie.

 

 

PREVENT 99 z.ú.