18.6 C
Jindřichův Hradec
18.07. 2024
Články

Nový operační ortopedický stůl usnadňuje práci zdravotníkům a nabízí větší komfort pro pacienty

Superaseptický operační sál, který slouží pro ortopedické a traumatologické zákroky, je nově vybaven nejmodernějším multifunkčním operačním stolem. Odlehčený polohovací stůl s nejrůznějším příslušenstvím usnadňuje práci lékařům i ostatnímu zdravotnickému personálu a současně nabízí větší komfort pro pacienta.

Na operační stůl za 3,2 mil Kč bez DPH získala Nemocnice Jindřichův Hradec dotaci z programu REACT-EU.

„Operační stůl můžeme upravovat podle typu zákroku a díky širokému spektru nástavců a příslušenství pacienta napolohujeme tak, jak potřebujeme. Například při operaci ramene určité díly odstraníme, při operaci ruky nebo při extenzi zlomené nohy zase přidáme. Všechny části stolu jsou navíc z odlehčeného materiálu a manipulace s nimi je tak oproti předchozímu typu mnohem snazší,“ popsal výhody nového operačního stolu primář ortopedicko-traumatologického oddělení Nemocnice Jindřichův Hradec MUDr. Stanislav Stropek.

Navyšujeme operativu a zkracujeme čekací dobu na výměnu kloubů

Ortopedie jindřichohradecké nemocnice poskytuje veškerou ortopedickou péči o vrozené vady, záněty, degenerativní onemocnění, nádory a traumata pohybového aparátu. Nejčastějšími operačními výkony jsou endoprotézy kyčlí, kolen, artroskopie a traumatologické výkony. Loni na ortopedicko-traumatologickém oddělení provedli přes 1300 operací, z toho více než 200 totálních endoprotéz kyčlí a 130 totálních endoprotéz kolene. Od letošního roku došlo díky posílení lékařského týmu, zkrácení doby hospitalizací a zvýšení počtu sálů na den k navýšení operativy. Namísto osmi teď každý týden lékaři provedou deset plánovaných totálních endoprotéz. „Loni byla čekací doba na endoprotézy zhruba 12 měsíců, nyní již 10. Díky navýšení počtu operací postupně čekací dobu zkracujeme. Jen během ledna jsme provedli o 40 zákroků více než loni v lednu,“ řekl primář MUDr. Stanislav Stropek.

Více informací o ortopedicko-traumatologickém oddělení Nemocnice Jindřichův Hradec se dozvíte zde.

Nemocnice Jindřichův Hradec – Text: Eliška Čermáková, Foto: Martin Kozák