16.4 C
Jindřichův Hradec
13.04. 2024
Články

S rehabilitací v jindřichohradecké nemocnici nově pomáhají virtuální brýle

Relaxovat s výhledem na šumějící moře, trhat pomeranče v prosluněném sadu nebo rybařit v průzračné vodě… tyto a jiné prožitky teď díky virtuální realitě mohou zažít pacienti na oddělení následné intenzivní péče a ARO Nemocnice Jindřichův Hradec.

„Pro pacienty, kteří jsou upoutaní na lůžko, znamenají virtuální brýle možnost, jak se nejen na chvíli rozptýlit, odpoutat pozornost z nemocničního prostředí. Ale především pomáhají při tréninku kognitivních funkcí, motoriky, koordinace trupu a končetin,“ vysvětluje fyzioterapeut Jakub Malý. Pacienti v brýlích vidí virtuální prostředí, které terapeut vybere na tabletu, možností jsou desítky. Imobilní pacienty vytrhne z reality pohled do virtuálního prostředí s horským jezerem, mořem, nebo lesem. Pro mobilní pacienty jsou zase určené speciálně navržené rehabilitační programy a hry, kdy pacienti ve virtuální realitě koordinují pohyby vlastního těla a končetin a plní zadané úkoly. Terapeut může díky záznamům sledovat pokrok konkrétního pacienta a vybírat programy a náročnost na míru.

Virtuální brýle jako rehabilitační pomůcku používá proškolený personál v jindřichohradecké nemocnici od poloviny ledna letošního roku, pilotně na následné intenzivní péči a ARO.

text: Eliška Čermáková, foto: Martin Kozák