13.6 C
Jindřichův Hradec
7.05. 2024
Články

Dárci krve pomalu stárnou a prvodárců je málo. Přijďte darovat krev a zachránit život

Je středa a na transfúzním oddělení Nemocnice Jindřichův Hradec je živo, dopoledne tady totiž stejně jako každý týden zdravotníci odebírají krev dárcům. „Databázi dárců máme poměrně bohatou, ale dárci pomalu stárnou a nových není tolik, kolik bychom si představovali,“ říká primář oddělení hematologie a transfúzní služby jindřichohradecké nemocnice Martin Svoboda. Darovat tuhle životně důležitou tekutinu, kterou nelze ničím jiným nahradit, může prvodárce přijít bez objednání i předchozích vyšetření každou středu od 7:00 do 9:00 do 5. patra polikliniky.

„Kromě krve odebíráme od opakovaných dárců také plazmu, tu mohou dobrovolníci darovat každé úterý, čtvrtek a pátek. Ročně na našem oddělení provedeme celkem zhruba 4000 odběrů plné krve i plazmy,“ vysvětluje primář Svoboda.

Na jednom z odběrových křesel zrovna čeká na odběr Jiří Řimnáč, který chodí pravidelně darovat krev už třicet let. „Jsem hasič z povolání a k dárcovství mě už v mládí přivedli kolegové. Teď už jsem na sedmdesátém odběru,“ vypočítává Jiří Řimnáč. Český červený křiž ho tak jako bezpříspěvkového dárce ocenil Bronzovou, Stříbrnou i Zlatou medailí profesora Jana Jánského a po dalších deseti odběrech pak bude oceněn Zlatým křížem Českého červeného kříže 3. třídy. Víc než na oceněních Jiřímu Řimnáčovi záleží hlavně na tom, že pomáhá druhým.

Před odběrem nehladovte a hodně pijte, pozor na tetování

Darovat krev mohou dospělí lidé od 19 do 65 let, nesmí mít vážnější alergii nebo akutní zánětlivé onemocnění a překážkou k odběru je třeba i tetování nebo piercing, od kterého musí uběhnout alespoň půl roku. Před odběrem není dobré jíst tučná jídla, ale určitě nechoďte na lačno a hodně pijte. Jak konkrétně odběr probíhá a co všechno musí dárce splnit si můžete přečíst na webu Českého červeného kříže www.cervenykriz.eu. Zdravotníci z Českého červeného kříže také přímo pomáhají v odběrových dnech na jindřichohradecké transfúzní stanici a organizace pravidelné dárce odměňuje.

Centrifuga, separátor a chladnička nebo mrazák – od dárce k pacientovi krev urazí dlouhou cestu

Odběr takzvané plné krve zabere jen pár minut, pro necelý půllitr životadárné tekutiny je to ale teprve začátek cesty k pacientovi. „Krev se nechá odstát a poté na centrifuze pomocí odstředivé síly oddělíme jednotlivé složky krve. Dole ve vaku zůstane nejtěžší složka tedy červené krvinky, uprostřed je vrstva bílých krvinek a destiček a nahoře plazma,“ popisuje primář oddělení hematologie a transfúzní služby. Jednotlivé složky se potom oddělí na speciálním přístroji do třech samostatných vaků. Ve finále tak ze 450 ml plné krve zbyde zhruba 250 ml čistých červených krvinek ve výživném roztoku. Erytrocyty tedy červené krvinky se uchovávají při 2-6 °C a vydrží šest týdnů, plazmu je možné hluboce zmrazit a ta je pak použitelná další tři roky.

Téměř veškerá krev od dárců odebraná v Nemocnici Jindřichův Hradec se také v naší nemocnici spotřebuje. V případě nedostatku některých krevních skupin dobře funguje výměna mezi ostatními transfúzními pracovišti. Ročně se v jindřichohradecké nemocnici při léčbě pacientů použije téměř 2000 krevních vaků.

text: Eliška Čermáková, foto: Martin Kozák