12 C
Jindřichův Hradec
15.05. 2024
Články

Fond diapozitivů | Poklady muzea Jindřichohradecka

Ve sbírce Muzea Jindřichohradecka se nachází zajímavý fond diapozitivů, který obsahuje v současné době více jak čtyři sta černobílých, kolorovaných a barevných skleněných a celuloidových nosičů převážně z 20. století, z nichž mezi nimi dominují dvě velké skupiny.

První zobrazuje město Jindřichův Hradec především ve čtyřicátých letech 20. století se všemi jeho významnými pamětihodnostmi v čele se zámkem, muzeem, kostely, hlavními náměstími a malebnými ulicemi. Součástí této skupiny jsou i dobové ručně malované reklamy z poloviny 20. století, které bývaly promítány v místním jindřichohradeckém kině vždy před začátkem filmového představení.

Druhým významným souborem fondu je unikátní kolekce 221 převážně kolorovaných skleněných diapozitivů, zhotovených v průběhu první světové války, které zachycuje nejenom válečné události vojenských tažení jindřichohradeckého 75. pěšího pluku po východní, západní a jižní frontě, ale také běžný pracovní a volný čas v životě obyčejných vojáků. Naskytne se na nich pohled na vojáky při léčení ve vojenské nemocnici nebo v zubní ordinaci, při práci v polní kuchyni, truhlářské dílně nebo ve vojenském hospodářství. Zajímavé jsou také snímky z volného času vojáků třeba při hraní karet nebo muzicírování. Nechybí ani zajímavá vojenská technika a časté snímky z vojenských zákopů. Diapozitivy jsou tematicky rozděleny podle místa působení pluku. První záběry na nosičích jsou z rakouského Salcburku, kde bojové prapory pluku pobývaly od roku 1912 a zastihla je tam mobilizace, a Jindřichův Hradec, odkud příslušníci pluku odcházeli na frontu. Druhá, nejpočetnější skupina, zobrazuje vojáky na ruské frontě v bojových pozicích, při cvičeních, budování zákopů a při každodenní práci i při odpočinku. Součástí tohoto oddílu jsou také snímky dokumentující následky bojových operací včetně pohřbu padlých vojáků a fotografií polních hřbitovů.

Další skupina dokumentuje přesun pluku do jižního Tyrolska a bojové operace na italské frontě. Posledním tématem zachyceným na diapozitivech je pobyt pětasedmdesátníků v maďarském Debrecíně. Všechny tyto snímky jsou kolorované, jen malá část diapozitivů z vojenských nemocnic v Táboře a v Pelhřimově je černobílá. Diapozitivy formátu 8,4 x 8,4 cm, které jsou uloženy v originální dřevěné skříňce, zhotovil táborský fotoateliér Šechtl a Voseček. Diapozitiv 1 zachycuje vojáka v zákopu se zbraní – vrhač min na ruské frontě v roce 1915. Na diapozitivu 2 vidíme nástup vojáků na náměstí v Jindřichově Hradci v zimě 1915. Diapozitiv 3 zobrazuje vojáky v zákopech na ruské frontě v roce 1915.

Alexandra Zvonařová (NOVUM 4/2024)