18.6 C
Jindřichův Hradec
18.07. 2024
Články

Muzeum Jindřichohradecka zahájí Rok české hudby 2024 Česko-japonským koncertem

V pořadí již potřetí navštíví naše město japonská klavíristka, hudební pedagožka Yukiko Sawa, která je přední propagátorkou české hudby v Japonsku. Lásku k české hudbě získala především díky postgraduálnímu studiu na Hudební fakultě AMU v Praze ve třídě prof. Josefa Páleníčka v Praze, které absolvovala po dokončení koncertního oboru klavír na Musashino Academy v Tokiu.

Klavíristka Yukiko Sawa

Kromě obsáhlé koncertní činnosti je aktivní členkou Společnosti Leoše Janáčka v Japonsku a po skonu bohemisty dr. Hideo Sekine převzala nejen vůdčí úlohu v Česko-japonské společnosti v hudební oblasti, ale i funkci prezidentky International Martinů Circle pro Japonsko. Yukiko Sawa je profesorkou na Seitoku University, kde školí budoucí japonské pedagogy z celého Japonska a patří k vyhledávaným klavírním pedagogům a metodikům. Na flétnu ji bude v Jindřichově Hradci doprovázet Yuri Oshida, držitelka několika cen z prestižních japonských hudebních soutěží. Yuri vystudovala koncertní obor flétna v Tohogakuen school of music v Tokiu, koncertuje v Japonsku i v Evropě. Zde např. vystoupila s Mozartovým koncertem pro flétnu v rámci mezinárodního kurzu v italské Brescii. V současné době často hraje jako sólistka nebo členka komorních souborů a vychovává další generaci hudebníků.

Flétnistka Yuri Oshida

V neděli 3. března 2024 tak budou mít všichni příznivci hudby v Jindřichově Hradci příležitost vyslechnout v podání japonských hudebnic skladby českých mistrů Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů, Leoše Janáčka, Josefa Suka a Bedřicha Smetany. Hudebnice je doplní interpretací japonských lidových písní a skladeb japonského skladatele Hikaru Hayashi.

Koncert začíná v 17 hodin v barokní kapli v areálu minoritského kláštera u kostela sv. Jana Křtitele. Vstupenky je možné zakoupit online na www.mjh.cz nebo na místě hodinu před začátkem koncertu, vstupné 150 Kč.

Yukiko Sawa vzkazuje z Japonska všem posluchačům svou téměř dokonalou češtinou: „Dobrý den! Po opravdu dlouhé době jsem se rozhodla cestovat do Čech. Tentokrát se mnou bude slečna Yuri Oshida, která hraje na flétnu a je jako moje dcera. My dvě spolu vystoupíme v Jindřichově Hradci. V tomto městě, kde máme staré přátele, budeme hrát české a japonské programy. Krásné město v jižních Čechách. Pokud chcete, přijďte. Těšíme se na shledanou!“

Štěpánka Běhalová (NOVUM 2024/02)