Unikát jindřichohradeckého muzea – Krýzovy jesličky – je od počátku října kompletně zrestaurován a veřejnosti se tak představuje v celé své kráse.
Zasloužili se o to především pracovníci muzea a také externí restaurátoři. V pracovním týmu pracovali bok po boku restaurátorky Zdeňka Skořepová, Vendula Skořepová a Tereza Bušková Krninská, konzervátoři Luděk Fiala a Lucie Rehardtová a technici Tomáš Fedra a Pavel Cichra. Vysoce odborný tým pracoval pod řízením Alexandry Zvonařové a Jana Svobodného, kteří měli na starost nejenom organizaci a odborný dohled nad restaurováním jesliček, ale také technické záležitosti týkající se nového osvětlení a řídící jednotky a zároveň přípravy vícejazyčného návštěvnického programu s mluveným slovem a hudebním doprovodem. Grafické práce týkající se propagačních letáků a nového informačního panelu provedla Helena Svobodová.
Generální rekonstrukce jesliček přinesla během sedmi let množství zajímavých objevů především při restaurování figurek, které, jak se zjistilo při odkrývání starých nátěrů, byly mnohem barevnější, než se původně zdálo. Navíc na některých figurkách nebo architektuře byla datace a jméno tvůrce, takže bylo možné podle určitých společných znaků lépe identifikovat i další figury. Velkým objevem bylo zjištění, že mezi původně nepohyblivými figurami jsou figury pohyblivé, které se nehýbou jen kvůli technické závadě. Díky šikovným rukám restaurátorů a techniků byl u většiny figurek i tento problém odstraněn. Vedle objevů, ale bylo nutné řešit také množství zapeklitých situací hlavně při opravě a opětném sestavování složitého mechanismu, který byl často v takovém havarijním stavu, že musely být některé součástky nahrazeny jejich přesnými kopiemi.
S výsledky restaurování Krýzových jesliček je možné se seznámit od začátku října až do 6. ledna 2024, kdy se muzeum pro veřejnost každoročně uzavírá.
Alexandra Zvonařová (NOVUM 2023/10)