V budově Zámku Žirovnice po I. světové válce sídlily úřady (Národní výbor, Lesní správa, Domovní správa, Komunální správa) a také určitá zlepšení stavu budovy zámku byla v té době učiněna. Kromě úřadů však v Zámku byly i nájemné byty. V tuto dobu bydlelo na zámku padesát čtyři obyvatel Žirovnice a sídlily zde i organizace a sklady firem.
Tenkrát v ten den pršelo. Jednomu nájemníkovi přivezli uhlí. Ovšem slavilo se zrovna Josefa, a tak se veselilo v hospodě. Když celý den do uhlí pršelo, tak se manželka jednoho rozzlobila a došla pro muže do hospody, ať jde uklízet mokré uhlí. Skončili s tím až pozdě v noci. Na zámku v té době nebyla elektřina, tak si při uklízení uhlí svítili svíčkou, právě ta způsobila, že jejich neopatrností 19. března 1964 kolem 22:15 hodin vznikl rozsáhlý požár. Stalo se tak v půlkulaté baště na prvním nádvoří, na kterém v té době byly vystavěny kůlny.
V ten den zrovna foukal vítr směrem od Havlíčkova náměstí na Hutní rybník a rozfoukal tak velmi rychle oheň od prvního pravého okýnka z půlkulaté bašty. Pak chytla střecha nad kaplí (nyní obřadní místnost), v té době byla tato část střechy z eternitu. Eternit začal žárem praskat a lítal až ke statku. Pak oheň přešel na druhé nádvoří, kde shořela celá šindelová střecha, nakonec shořela věž, propadla se a o půl druhé v noci bylo po ohni. V době požáru nebyla na zámku voda. Studna s pumpou byla nefunkční, veškerá voda se donášela a dovážela od studánky v Baborách a ze studní na Havlíčkově náměstí. Hutní rybník pod zámkem byl v tu dobu zrovna vypuštěný. Dřív se rybník musel vypouštět, dělali to tak, že se nechal napuštěný a pak, když zamrzl, tak se vypustil a led se propadl do koryt a tím vymrzal a rybník se dezinfikoval.
Voda na hašení požáru se brala z Mlýnského rybníka. Po uhašení požáru došlo ještě několikrát znovu ke vznícení. Hašení se zúčastnily jednotky požárníků ze Žirovnice a okolí a přijela i profesionální jednotka z Českých Budějovic. Požár zachvátil téměř celý zámek, za oběť mu padly mimo jiné zdravé mohutné střešní krovy z doby obnovy zámku po třicetileté válce.
Zdivo a malby byly poškozeny při hašení i potom, než byl hrad znovu zastřešen. Tehdy se objevovaly tendence celý objekt zbourat a opravou se nezabývat. Naštěstí zvítězil opačný názor, a tak se roku 1972 začalo s celkovou rekonstrukcí zámku. Rekonstrukce trvala dvacet let, financovalo ji město i stát a také byla hrazena z tehdejší České loterie Mates a skončila v roce 1992. Výsledkem je dnešní stav celého objektu.
V současné době zdejší interiéry v sobě ukrývají několik neobyčejných expozic. Tou nejcennější je určitě gotická fresková výzdoba několika místností z doby Václava Vencelíka z Vrchovišť. Představuje vrchol české nástěnné malby konce 15. století a svým rozsahem je jednou z nejrozsáhlejší v Čechách. V Zelené světnici si můžete prohlédnou obraz lovu se štvanicí, Paridův soud, scénu rytířského turnaje, fragmentárně dochovanou malbu na motiv Šalamounova soudu a Obraz hradu, který nabízí srovnání, jak vypadalo žirovnické sídlo v 15. století. V tzv. soudnici zase uvidíte erby pánů, kteří v minulosti vlastnili zdejší panství, a v kapli vyobrazení světců, světic a různých scén s biblickými motivy. Cesta Ježíše Krista ze zahrady Getsemanské je k vidění v Rytířském sále.
Když opustíme hradní prostory a postoupíme do interiérů zámeckých, necháme se inspirovat šlechtickými interiéry 19. století a tématem květiny.
Po točitém schodišti můžete vystoupat také na zámeckou věž, ze které je výhled do třech světových stran.
V Galerii Jana Havlíka na Zámku Žirovnice jsou vystaveny olejomalby od akademického malíře a dále objekty z měkkého lipového dřeva od akademického sochaře Karla Hlavy a také grafiky Pavla Roučky a knižní ilustrace akademického malíře Františka Severy.
Zámek Žirovnice otevře letos brány prvním návštěvníkům v pondělí 1. dubna 2024 a otevřeno bude do 31. 10. 2024. Zámek Žirovnice je součástí památkových objektů Zámeckého areálu Žirovnice a mezi další památkové turistické objekty patří Špýchar s Expozicí venkovských tradic a řemesel a Pivovar, kde je k vidění Expozice knoflíkářství a perleti, Expozice historických šicích strojů a Ukázka minipivovarnictví.
Už teď se na všechny návštěvníky těšíme.
Věra Daňhelová – Zámecký areál Žirovnice
(za vyprávění o požáru Zámku Žirovnice děkujeme Františkovi Kadlecovi)