4.6 C
Jindřichův Hradec
27.04. 2024
Články

Lékárna Nemocnice Jindřichův Hradec může nově připravovat biologickou léčbu

Onkologičtí pacienti už tak pro šetrnější léčiva nemusí až do Českých Budějovic

Nemocniční lékárna nevydává jen léky, ale disponuje i odbornými pracovišti. Jedním z nich je Oddělení přípravy léčiv s cytotoxickým účinkem. Jedná se o specializovanou laboratoř, která musí splňovat nejpřísnější hygienické a bezpečnostní nároky.

Nově se zde také mohou připravovat takzvaná biologická léčiva pro onkologické pacienty, kteří už pro ně nemusí až do krajské nemocnice jako doposud.

„K léčbě onkologických onemocnění se používají léčiva s cytotoxickým účinkem, tyto látky jsou vysoce účinné, ale v neředěné formě také vysoce nebezpečné. Příprava léčiva s těmito látkami klade obrovské nároky na sterilitu prostředí. Musíme účinně chránit samotný produkt i personál. Nově se nám podařilo získat status regionálního onkologického centra. Tento úspěch znamená, že naše odborné pracoviště splňuje všechny požadavky a můžeme nově připravovat také biologickou léčbu. To je dobrá zpráva pro pacienty, kteří jsou v rámci svého onkologického onemocnění indikováni k biologické léčbě. Nově si pro ni nemusí jezdit na vyšší pracoviště, “ vysvětlila vedoucí farmaceutka nemocniční lékárny Mgr. Kateřina Kučerová.

Jak to chodí v odborné laboratoři pro přípravu cytostatik

Pracoviště se skládá z několika místností, mezi kterými jsou z důvodu bezpečnosti tlakové gradienty. Farmaceutická asistentka se musí kompletně převléknout do celotělových ochranných pomůcek – sterilní kombinézy s kapucí, čepice, sterilních rukavic a ústenky. Pak teprve může vstoupit do malé místnosti, které vévodí podtlakový izolátor –  box na přípravu léčiv. Laboratoř je vzduchotěsně uzavřena, vše musí být dokonale sterilní, aby nedošlo ke kontaminaci léčiv.

Lahvičky s koncentráty účinných látek připraví farmaceut vedle v samostatné místnosti, a poté je spolu s žádankou od lékaře vloží do prokládacího okna, které propojuje přípravnu s laboratoří a je z obou stran opatřeno dvířky, aby se zabránilo vnesení kontaminace do laboratoře. Z druhé strany v laboratoři preparáty přebírá asistentka, která v izolátoru provádí ředění těchto látek na požadovanou koncentraci do nosných roztoků. „Každý lék se připravuje přesně na míru konkrétnímu pacientovi. Někdy je nutné před aplikací udělat rozbory krve, jestli a v jakých dávkách může léčbu pacient dostat. Od lékaře onkologa pak obdržíme žádanku, na základě které připravujeme léčivo zpravidla ve formě infuze nebo injekce,“ popsala Mgr. Kateřina Kučerová. Léky se ředí v uzavřeném podtlakovém boxu, do kterého je přístup jen pomocí speciálních rukávců a laborantka zkušenými a přesnými pohyby nabírá injekční stříkačkou účinné látky. Hotová infuze pak může putovat rovnou k pacientovi, který už na ni čeká jen o pár dveří vedle na onkologické ambulanci.

Co je biologická léčba v onkologii

Biologická léčba patří mezi cílenou léčbu, která umí zasáhnout jen potřebné části těla. Jedná se o moderní směr medicíny, který postupně nabývá na významu. Přestože je léčba nákladná, je hrazená pojišťovnou, protože přináší pacientům značné benefity.

„Jsou to léky zpravidla na bázi monoklonálních protilátek. Léčivo je uzpůsobené tak, že zasáhne jen nádorové tkáně, ostatní tkáně zůstávají nedočtené. To je velká výhoda oproti klasické chemoterapii, která je vysoce toxická a ničí i zdravé buňky, z čehož pak vyplývá řada nepříjemných účinků,“ popsala Mgr. Kateřina Kučerová. Pro pacienta je tak biologická léčba šetrnější a komfortnější. O vhodnosti léčby musí vždy rozhodnout onkolog, základ terapie onkologických onemocnění však stále spočívá v kombinaci chirurgického zákroku, radioterapie a chemoterapie.

V Nemocnici Jindřichův Hradec funguje onkologické oddělení formou denního stacionáře. To znamená, že pacienti po aplikaci léčby odchází zpátky domů. V některých případech lékárna připravuje léčbu do takzvaných infuzorů, tedy přenosných infuzí, se kterými může jít pacient do domácího prostředí a léčivo kontinuálně vykapává průběžně 24 nebo i více hodin.